Abgoosht (İran)

Abgoosht

Dizi olarak da bilinen rustik abgoosht, eski İran’dan gelen geleneksel bir tek kaplık tencere yemeğidir. Adı et suyuna çevrilmesine rağmen, etin yanı sıra bir dizi sebze, patates ve baklagil içerir, hepsi bir araya getirilir ve lezzetli, domatesle tatlandırılmış bir et suyunda pişirilir.

Abgoosht tipik olarak iki parça halinde servis edilir. Et, sebze ve baklagiller stoktan çıkarılır ve ayrı olarak servis edilir. Bazen et ve sebzeler bütün olarak, ancak geleneksel olarak ilk tüketilen et suyundan her zaman ayrı olarak servis edilebilir.

İranlıların favorisi olan bu geleneksel İran yemeği, yüzlerce yıl öncesine dayanıyor ve “et suyu” anlamına gelen abgoosht ve servis edildiği kabın ismi olan “dizi” olmak üzere iki farklı adı vardır. Fakir yemeği olarak kabul edilir ve bunun versiyonları Türkiye, Ermenistan, Azerbaycan ve Tacikistan’da da mevcuttur.

Abgoosht tipik olarak dana eti, kuzu eti veya keçi eti ile hazırlanır ve genellikle zerdeçal ve kuru limon gibi geleneksel İran baharatlarıyla baharatlanır. Genellikle sabzi veya İran usulü yassı ekmek ile birlikte servis edilir.

Abgoosht Tarifi

Abgoosht İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

2 adet kuzu incik
4 adet kuzu boynu
2 orta boy soğan
100 gr nohut, gece ıslatılmış
100 gr kuru fasulye, gece boyunca ıslatılmış
10 gr zerdeçal
2 adet lime
2 yemek kaşığı domates salçası (yaklaşık 40 gr)
4 domates
3 patates
15 gr tarçın
Tuz ve biber

Abgoosht Nasıl Yapılır

Eti yıkayıp hafifçe vurarak kurutun, ardından tuz ve karabiber ekleyin.

Eti, doğranmış soğanı, fasulyeleri, nohutları, limonları, zerdeçal, tarçın ve dokuz bardak suyu büyük bir tencereye ekleyin.

Tencereyi örtün, ardından orta ateşte iki saat pişirin. Bu iki saat içinde herhangi bir köpük gelirse, tencereden alın.

İki saat geçtikten sonra salçayı, domatesleri, patatesleri ekleyin. Gerekirse daha fazla tuz ekleyin. Tencereyi örtün ve bir saat daha pişirin.

Piştikten sonra tencerenin üzerine süzgeç yerleştirin ve ardından eti süzgecin içine koyun. Kemikleri etten çıkarın, ardından tencerenin tüm içeriğini süzgecin içine dökün.

Süzgeçte kalan her şeyi bir kaseye koyun, ardından bir ezici kullanarak homojen bir karışım haline getirin.

Gerekirse çorbanın baharatını ayarlayın ve püre haline gelen karışımı ayrı bir tabakta şekillendirin.

Çorbayı ve eti birlikte fakat ayrı olarak servis edin.

Pişirme İpuçları

Malzemeler: Bütün lime kullanıyorsanız, tencereye eklemeden önce mutlaka birkaç kesi yapın. Baklagiller söz konusu olduğunda, konserve kullanmıyorsanız, pişirme sürecini hızlandırmak için onları gece boyunca suda bekletin. Et ideal olarak sert olmalıdır, kuzu incikleri veya kuzu boynu gibi kemikli etler, günümüzde sert kuzu omuzu sıklıkla kullanılmaktadır. Patates, domates, soğan ve farklı baklagillerin yanı sıra patlıcan da sıklıkla eklenir. Geleneksel bir eziciniz yoksa, bir patates ezici veya bir bardağın dibi yeterli olacaktır.