Dulce de Leche (Arjantin)

Dulce de leche, Arjantin’den gelen yoğunlaştırılmış tatlı bir süt türüdür. Geleneksel olarak, tatlandırılmış inek sütünün karamelize oluncaya ve kalın bir kıvam elde edilinceye kadar ısıtılmasıyla yapılır. Arjantin’in olmazsa olmazı olarak tanımlanmaktadır.

Dulce de leche “şekerli süt” anlamına gelir. Sadece süt ve şekerle yapılan Uruguay dulce de lechesi ile vanilya ve kabartma tozu içeren Arjantin dulce de lechesi arasında ufak bir fark vardır.

Efsaneye göre, dulce de leche ilk olarak 1829’da Juan Lavalle ve Juan Manuel de Rosas arasında bir görüşmesi sırasında yaratıldı. Manuel de Rosa’nın hizmetçisi ocakta bıraktığı bir tencere süt ve şekeri unuttuğunda tesadüfen yapılmış ve hatırladığında karışımın koyu kahverengi bir şuruba dönüştüğünü görmüş. Ona dulce de leche adını vermiş.

Bugün, dulce de leche bazen vanilya, limon veya tarçın ile tatlandırılır ve tatlılarır, kekleri, kurabiyeleri, waffleları ve dondurmaları tatlandırmak için kullanılır. Bu tatlı sadece Arjantin’de değil, tüm dünyada seviliyor, Fransa, Norveç, Rusya ve Latin Amerika’da orijinal tarifin birçok çeşidi vardır.

Dulce de Leche Tarifi

Dulce de Leche İçin Gerekli Malzemeler / 10 kişilik

880 gr tam yağlı süt
220 gr şeker
2 gr kabartma tozu
10 gr vanilya

Dulce de Leche Nasıl Yapılır

Sütü, şekeri ve kabartma tozunu geniş bir tencereye koyun, karıştırın.

Karışımı kaynatın, ısıyı azaltın ve karamelleşip koyulaşana kadar ara sıra karıştırarak üstü açık olarak pişirin. Bu bir ila iki saat sürer. Sona doğru, tencerenin dibinde yanmasını ve yapışmasını önlemek için karışımı sürekli karıştırın.

Ateşten alın, vanilyayı karıştırın ve soğuması için kavanoza veya kaseye aktarın. Buzdolabında saklayın.

Pişirme İpuçları

Saklama ve kullanım: Arta kalan dulce de leche birkaç hafta buzdolabında saklanabilir. Arjantinliler onu krep için bir dolgu, ekmeğin üzerine sürmek veya çeşitli tatlılarda bir malzeme olarak kullanırlar, seçenekler sınırsızdır.

Malzemeler: Her zaman tam yağlı süt kullanın ve bu tarif için yarım veya az yağdan kaçının. Bulabileceğiniz en iyi vanilyayı kullanın, çünkü bu sosta tek tatlandırıcı vanilyadır.

Hızlı ve kolay hazırlama yöntemi: Dulce de leche yapmanın en kolay yolu, sadece bir kutu şekerli yoğunlaştırılmış süt kullanmaktır. Önce kutuyu büyük bir tencereye koyun. Tencereyi 5-6 cm kaplayana kadar su ile doldurun. Ne kadar kalın olmasını istediğinize bağlı olarak, düşük ila orta ateşte iki ila üç saat arasında pişirin. Kutuyu çıkarın ve oda sıcaklığına soğumaya bırakın. Kutu tutacak kadar soğuduktan sonra açın ve dulce de leche’yi bir kavanoza aktarın ve buzdolabında saklayın.

Fırında Dulce de Leche Tarifi

Fırında Dulce de Leche İçin Gerekli Malzemeler / 8 kişilik

1 (400 gr) yoğunlaştırılmış süt, şekerli olabilir.

Fırında Dulce de Leche Nasıl Yapılır

Ortada raf olacak şekilde fırını 220 °C’ye ısıtın. 1 kutu yoğunlaştırılmış sütü bir turta kabına dökün ve üzerini folyo ile kapatın. Plakayı bir tavaya koyun ve turtanın yarısına kadar tencereye yetecek kadar sıcak su ekleyin.

45 dakika fırında pişirin. Su seviyesini kontrol edin ve gerekirse ilave edin ve süt koyulaşıp kahverengi olana kadar 45 dakika daha pişirmeye devam edin.

Turta tabağını su banyosundan çıkarın ve üstü açık olarak soğutun.