Burger (Amerika)

Burger

New York Times yemek eleştirmeni Mimi Sheraton’a göre, mükemmel bir Amerikan yemeği olan hamburger, Alman bifteğinden evrimleşmiştir. Diğer adı (hamburger), birçok Alman göçmenin aslen Hamburg limanından gelmesinin bir sonucudur.

Burger, soğan dilimleri ve ketçap veya Dijon hardalı eşliğinde taze, hafif kızartılmış ekmekler içine konulmuş orta-az pişmiş dana köftelerinden oluşan sulu bir yemektir. Tabii ki, salata yeşillikleri ve domatesler gibi çeşitli başka çeşniler ve sebzeler de var, ancak Sheraton’a göre bunlar eti soğutmaya meyillidir.

Peynir eklenirse, mozzarella, Gruyere veya Cheddar, hafif eriyen ve hafif keskin olmalıdır. Köfteleri ekmek arasına koymayı ilk kimin düşündüğü henüz belli değil. Bir yemek tarihçisi olan Giovanni Ballarini, göçmenlere ekmek dilimleri arasında ızgara et verildiğini, tabak olmadığı için bulaşık yıkamak için gerekli olan suyun israf edilmediğini söylüyor.

Hannah Glasse ilk olarak 1747 yemek kitabı The Art of Cookery, Made Plain and Easy’de bir Hamburg “sosisinden” bahsetti ve bunu kızarmış et ile servis edilmesi gereken kıyılmış bir sığır eti ve baharat karışımı olarak tanımladı. Ya da 1885’te, çalıştığı bir fuarda yürürken tüketicilerin onları yiyebilmesi için ekmeğin arasına köfte koymaya karar veren Wisconsin’den bir köfte satıcısı olan Charlie Nagreen’di.

Burgerlerin kökeni ile ilgili teoriler ne olursa olsun, çoğu et severin memnun kalacağı rahat, basit ve doyurucu bir yemektir.

Hamburger Tarifi

Hamburger İçin gerekli Malzemeler / 4 Adet

450 gr kıyma
4 yumuşak beyaz hamburger ekmeği, bölünmüş
4 büyük bir olgun domates dilimi
12-16 dilim turşu
4 küçük yaprak marul
4 dilim soyulmuş soğan
Bitkisel yağ
Tuz ve taze çekilmiş karabiber

Hamburger Nasıl Yapılır

Önce yapışmaz bir tavayı yağlayın, ardından orta-yüksek ateşte ısıtın. Eti dörde bölün, ardından her birini 1,5-2 cm kalınlığında köfte şeklinde şekillendirin. Her bir köfteyi bolca tuz ve karabiberle baharatlayın ve her iki tarafı da birer dakika olacak şekilde iyice kızarana kadar kızartın. Isıyı orta-düşük seviyeye düşürün ve her iki tarafta birer dakika olacak şekilde iki dakika daha pişirin.

Hamburgeri yapmak için alt ekmeğin üzerine bir köfte koyun ve üstüne bir domates dilimi, üç ila dört turşu, bir marul yaprağı ve bir soğan dilimi koyun. Baharatları, mayonez, ketçap, hardal vb. malzemeleri tek başına veya kombinasyon halinde üst ekmeğin üzerine yayın ve soğanın üzerine yerleştirin.

Patates kızartması, soğan halkası veya patates cipsi ile sıcak servis yapın.

İpuçları

Et: İdeal olarak, etin yaklaşık %20 yağ içermesi gerekir. Köftelerinizi oluştururken eti fazla yoğurmayın. Her durumda, taze çekilmiş kıyma daha iyi bir seçenektir.

Teknik: Eti kendiniz çekecekseniz, daima iyi soğutulmuş et ve öğütücü kullanın. Bunun nedeni, ısının eti daha yumuşak ve dolayısıyla doğramayı zorlaştırmasıdır. Bununla birlikte, sıcak etle ilgili bir numaralı sorun, doğrama değil, yağ kaybıdır. Köfteleri şekillendirirken, pişirildikten sonra mükemmel olmaları için, kullandığınız ekmekten biraz daha geniş şekillendirin ve ortasına bir girinti yapın. Bu şekilde pişmiş bir köfte yassı olacak ve ekmeğe sığacaktır.

Hamburger Ekmekleri: Marketten satın alınan ekmekler işe yarayacak olsa da hamburgerinizden en iyi şekilde yararlanmak için her zaman, ideal olarak kendi hazırladığınız taze yapılmış ekmek kullanın.

Soslar ve Çeşniler: Etin yanı sıra, bir hamburger tipik olarak soğan, domates, marul veya ketçap, mayonez ve hardal gibi çeşniler içerir. Ancak geçmişte insanlar hamburgerlerine sadece hardal ve soğan koyardı. Ayrıca, ketçap, popüler olmasına rağmen, burgere konamayacak kadar tatlı ve güçlü olarak kabul ediliyor.

Patates Kızartması: Sıfırdan patates kızartması yapıyorsanız, mükemmel dokuyu elde etmek için iki kez kızartmalısınız. Bir kez daha düşük ateşte pişmeleri için ikinci kez yüksek ateşte pişmeleri için.

Servis: Bir hamburger genellikle patates kızartması, soğan halkası veya patates cipsi ile eşleştirilir ve bira veya alkolsüz içeceklerle servis edilir.

Hamburger Çeşitleri

Pimento cheeseburger, cheesburger’in geleneksel bir Amerikan versiyonudur ve özellikle Güney Carolina’da popülerdir. Yumuşak hamburger ekmeği, ızgara hamburger köftesi ve sürme pimento peynirinden oluşuyor.

Rou jia mo, (çin hamburgeri olarak da bilinir) Shaanxi eyaletinden gelen geleneksel bir Çin burgeri ve sokak yemeğidir. Yemek, genellikle kızarmış domuz göbeği ile doldurulmuş bir ekmekten (bai ji mo) oluşur.

Slider Burger: Birçok insan böyle düşünse de ünlü slider burger sadece küçük bir hamburger değil, çok özel bir gıda maddesidir. Öncelikle küçük bir top kıyma, iyice yağlanmış ızgarada çok ince olana kadar ezilir, yanında soğanlar da pişerken etin içinde kızarır.

Salisbury steak olarak bilinen etli burger ilk olarak 1800’lerin sonlarında yaratıldı. Adını mucidi, ünlü Amerikalı doktor James Henry Salisbury’den almıştır. Beslenme alanında yaklaşık 30 yıllık bir araştırmadan sonra, önerdiği diyetin bel kemiği, kıyılmış dana köftesi şeklinde yüksek protein alımını içeriyordu.

Cheeseburger (Çizburger), sevilen hamburgerin doğal bir evrimidir, ikisi arasındaki tek fark, çizburgerin et köftesinin üzerine bir dilim peynir eklenmiş olmasıdır. Amerikan peyniri orijinal seçim olmasına rağmen, daha sonra bu ağız sulandıran sandviçi yapmak için İsviçre, Cheddar ve çok sayıda mavi peynir kullanıldı.

bean burger

San Antonio Bean Burger, başlangıçta doğranmış soğan, ezilmiş Fritos mısır cipsi, yeniden kurutulmuş fasulye ve Cheez Whiz (işlenmiş peynir sosu veya serpme) ile doldurulmuş bir dana köftesi ile yapılan ikonik bir San Antonio yemeğidir.

Poached Burger

Poached burger, Prairie du Chien, Wisconsin menşeli bir Amerikan burger çeşididir ve bu burgeri alabileceğiniz tek yer olan Pete’s Hamburgers’da yapılır. Et, sığ ve sıcak bir suda haşlanır, çünkü sahibi Pete Gokey bir keresinde hamburgerleri nemli tutmak için su dökmeye başladı, çünkü çok uzun süre bekleyen köfteler kuruyacaktı.

Steamed Cheeseburger

Steamed cheeseburger (buharda pişirilmiş çizburger), Connecticut’tan gelen benzersiz bir çizburger çeşididir. Normal burgerlerin aksine, bu yerel spesiyalite buharda pişirilmiş kıyma ve buharda pişirilmiş peynir parçaları (genellikle cheddar peyniri) ile yapılır.

Theta Burger

Theta burger, bir ekmek ekmeği ve üstüne hickory sos, mayonez, dereotu turşusu dilimleri ve rendelenmiş kaşar peyniri ile doldurulmuş bir et köftesinden oluşan bir Oklahoma spesiyalinin adıdır.

olive burger

Olive burger, Michigan menşeli bir Amerikan burger çeşididir. Kıyma, yağ, beyaz çörekler, mayonez ve çekirdeksiz yeşil zeytin kombinasyonundan yapılır. Hazırlamak için köfte kızartılır, üzerine zeytin ve mayonez karışımı eklenir, ardından başka çeşnisiz burger ekmeğine yerleştirilir.

Nutburger

Nutburger, Montana menşeli bir Amerikan burger çeşididir. Hazırlamak için bir et köftesi ezilip kızartılır, üzerine ezilmiş fıstık ve Miracle Whip karışımı eklenir ve ardından kızarmış ekmeklere yerleştirilir. Miracle Whip’in tadı, mayonez ve şeker karışımı ile elde edilebilir.

Green Chile Cheeseburger

Green chile cheeseburger, New Mexico’nun klasik burger çeşididir ve bir burger ekmeği içinde sığır köftesi ile yapılır. Köftenin üzerine bir dilim eritilmiş Amerikan peyniri konulur. Yemek en azından 1950’lerden beri popüler ve günümüzde pratikte New Mexico’nun bir sembolü.

Bøfsandwich

Bøfsandwich: Amerikan hamburgerinin bu geleneksel Danimarka versiyonu, bir çörek veya ekmek üzerinde servis edilen kalın bir dana köftesi ile hazırlanır. Genellikle turşu, soğan, rémoulade, ketçap veya hardal gibi çeşitli garnitürler ve çeşniler eşlik eder.

zman

Z-Man, Kansas City kökenli bir Amerikan burgeridir. Dilimlenmiş füme brisket, füme provolon peyniri, soğan halkaları ve barbekü sosuyla doldurulmuş bölünmüş bir Kaiser ekmeğinden oluşur.

Deep-Fried

Deep fried burger, Tennessee, Memphis’te Dyer’s adlı bir yerden gelen bir Amerikan burger çeşididir. Kıyma, donyağı, hamburger ekmeği, sarı hardal, dilimlenmiş soğan, dereotu turşusu ve Amerikan peyniri kombinasyonu ile yapılır.

Fried Onion Burgers

Fried onion burger, Oklahoma menşeli bir Amerikan burger çeşididir ve özellikle El Reno’da popülerdir. Köfte, burgerin kendi yağında pişmesine izin vermek için bir kez bastırılır ve pişirildikten sonra soğanlar karamelize edilmeli ve etle güzelce kızartılmalıdır.

Luther Burger

Luther burger: 1000’den fazla kalori ve genellikle porsiyon başına 45 gramdan fazla yağ ile Luther burger, dünyanın en sağlıksız burgerlerinden biridir, ancak lezzetleri ve benzersiz bir bileşen kombinasyonu bunu telafi eder. Standart burger ekmeği, dilimlenmiş, şekerle kaplanmış bir donut (genellikle bir Krispy Kreme) ile değiştirilir.

slugberger

Slugburger, kökenleri Corinth, Mississippi’de bulunan bir Amerikan burger çeşididir. Slugburger, mucidi John Weeks’in ardından ilk olarak Weeksburger adını aldı. Burgerler başlangıçta bir sente mal oldu ve o zamanlar sentlere slug deniyordu, bu nedenle slugburger adı bugüne kadar değişmeden kaldı.

Elk Burger

Elk Burger: Amerika Birleşik Devletleri, bir ekmek içine yerleştirilmiş etli köfteden oluşan birçok yaratıcı tarifle ünlüdür ve Montana’ya ait olan Elk burger en sevilen yemeklernden biridir. Montana eyaleti av eti, özellikle geyik eti ile tanınmaktadır ve yumuşak, koyu kırmızı etle yapılan sulu geyik burgerleri en popüler yerel yemekler arasındadır.

kiwiburger

Kiwiburger: McDonald’s franchise tarafından yaratılan ve 1991 yılında ulusal menüye eklenen Kiwiburger, 113 gr dana köftesi, kızarmış yumurta, pancar, domates, marul, peynir, soğan, hardal ve ketçap ile sandviç haline getirilmiş tost ekmeğinden oluşan özel olarak tasarlanmış bir hamburgerdir.

Bicky burger

Bicky burger, domuz eti, tavuk ve at eti kombinasyonundan yapılan derin yağda kızartılmış köfte ile doldurulmuş susamlı bir ekmekten oluşan, Hollanda’da da popüler olan eşsiz bir Belçika hamburgeridir. Hamburger ayrıca turşu, kızarmış soğan, ketçap, acı sos ve salatalık, soğan, lahana, karnabahar ve hardaldan oluşan özel bir sosla doldurulur.

Chimichurri Burger

Chimichurris, kekik, sarımsak, maydanoz ve pul biber gibi et köftesine çok sayıda baharat eklenmesiyle karakterize edilen bir Dominik hamburgeridir. Genellikle evde hazırlanmamakta, sokak satıcılarından satın alınmaktadır.

Slopper

Slopper, temelde bir hamburger veya kırmızı veya yeşil biberle ıslatılmış olarak servis edilen bir çizburgerdir. Bazen patates kızartması, avokado veya soğan ile doldurulur.

Pastrami burger

Pastrami burger, California, Anaheim’da Minos Burgers adında bir restoranı olan James Katsanevas adında bir Yunanlı adamın icadıdır. 1980’lerde Utah Salt Lake City’ye taşınan Katsanevas, meşhur pastırmalı burgerini de yanında getirdi.

Australian Burger

Australian Burger: Avustralya’daki birçok pub, restoran ve kafede bulunabilen Avustralya burgeri, ilk olarak 1940’larda, soğan, domates, marul ve etin yanı sıra pancarın burgere eklenmeye başlamasıyla ortaya çıktı.

Butter Burger

Butter Burger: Wisconsin’in burger dünyasına katkısına butter burger (tereyağlı burger) denir. Bazıları için tereyağlı burger, kıyma tereyağı ile birleştirildiğinde otantiktir. Diğerleri için, ekmeğe tereyağı sürülmesi, kızartılması ve servis yapmadan önce biraz daha tereyağı ile doldurulmasıdır.

ramen burger

Ramen burger, iki kızarmış ramen noodle ekmeği arasına konulmuş et köftesinden oluşan benzersiz bir hamburger çeşididir. Köfte tipik olarak shoyu sosuyla kaplanır, üzerine roka ve yeşil soğan eklenir. Burger, 2013’te Brooklyn’de, bir ramen blog yazarı olan Keizo Shimamoto tarafından yapıldı.

Rice Burger

Rice burger (pirinç burgeri), dünyanın en ünlü fast food ürünlerinden biri olan her yerde hazır bulunan hamburgerin Japon versiyonudur. Geleneksel buğday ekmeği yerine, bu Japon yemeği sade pirinç, yumurta ve mısır nişastası ile yapılan preslenmiş pirinç köftesi kullanır.

Onion Burger

Onion burger (soğanlı burger), ince soğan dilimlerinin dana köftesi haline getirilmesiyle hazırlanır. Et ve soğan, soğanlar karamelleşip gevrekleşene ve et tamamen pişene kadar birlikte pişirilir. Burger genellikle bir dilim Amerikan peyniri, turşu ve hardal veya mayonez (veya her ikisi de) içerir, hepsi yumuşak ve kabarık burger ekmeğinin içine konulur.

Donkey Burger

Donkey burger, özellikle Baoding ve Hejian’da popüler olan eşsiz bir Çin hamburgeridir. Bir shao bing rulosuna kıyılmış eşek eti, yeşil biber ve kişniş yaprağı doldurularak hazırlanır. Et genellikle soğuk olarak servis edilir ve burger hem sokak köşelerinde hem de lüks restoranlarda bulunabilir.

Frita

Frita Cubana (veya kısaca frita), Küba kökenli bir burger çeşididir. Havana’da 1930’larda, 1940’larda ve 1950’lerde icat edildi (hala bir fikir birliği yok). Başlangıçta, bu burgerler friterolar tarafından puestos adı verilen stantlarından satılıyordu.

bison burger

Bison burger, Kuzey Amerika bizonunun eti kullanılarak yapılan bir hamburger türüdür. Bu hamburger genellikle bufalo burgeri olarak adlandırılır, çünkü bizon eti genellikle bufalo eti ile karıştırılır.

xtudo

X-Tudo, Brezilya’dan gelen alışılmadık derecede uzun bir burger. Buluşu hakkında pek bir şey bilinmese de bu burgerin (her şeyle veya çevrildiğinde her şeyle peynir anlamına gelir) hiçbir sabit içeriği yoktur, ancak her zaman birçok sos içerir.

Chili Burger

Chili burger, yanında chili de servis edilebilmesine rağmen, bir ekmek ve üzerine chili con carne ile doldurulmuş bir et köftesinden oluşan bir hamburger çeşididir. Hamburger bazı yerlerde açık yüzlü olarak servis edilir ve genellikle peynir ve soğanla süslenirken, patates kızartması genellikle yan tarafta servis edilir.

Juicy Lucy

Juicy Lucy: Time dergisinin en etkili 17 hamburgerden biri olarak adlandırılan Juicy Lucy, peynirin köftenin içinde eritildiği klasik çizburgerdir. Minneapolis’in favorilerinden biri olan peynirle doldurulmuş Lucy burger, köftenin arasındaki akan erimiş Amerikan peynirini ağzınızı yakmadan yiyebilmeniz için biraz beceri gerektiren enfes bir deneyimdir.