Burger (Amerika)

Burger

New York Times yemek eleştirmeni Mimi Sheraton’a göre, mükemmel bir Amerikan yemeği olan burger, Alman bifteğinden evrimleşmiştir. Diğer adı (hamburger), birçok Alman göçmenin aslen Hamburg limanından gelmesinin bir sonucudur.

Burger, soğan dilimleri ve ketçap veya Dijon hardalı eşliğinde taze, hafif kızartılmış ekmekler içine konulmuş orta-az pişmiş dana köftelerinden oluşan sulu bir yemektir. Tabii ki, salata yeşillikleri ve domatesler gibi çeşitli başka çeşniler ve sebzeler de var, ancak Sheraton’a göre bunlar eti soğutmaya meyillidir.

Peynir eklenirse, mozzarella, Gruyere veya Cheddar, hafif eriyen ve hafif keskin olmalıdır. Köfteleri ekmek arasına koymayı ilk kimin düşündüğü henüz belli değil. Bir yemek tarihçisi olan Giovanni Ballarini, göçmenlere ekmek dilimleri arasında ızgara et verildiğini, tabak olmadığı için bulaşık yıkamak için gerekli olan suyun israf edilmediğini söylüyor.

Hannah Glasse ilk olarak 1747 yemek kitabı The Art of Cookery, Made Plain and Easy’de bir Hamburg “sosisinden” bahsetti ve bunu kızarmış et ile servis edilmesi gereken kıyılmış bir sığır eti ve baharat karışımı olarak tanımladı. Ya da 1885’te, çalıştığı bir fuarda yürürken tüketicilerin onları yiyebilmesi için ekmeğin arasına köfte koymaya karar veren Wisconsin’den bir köfte satıcısı olan Charlie Nagreen’di.

Burgerlerin kökeni ile ilgili teoriler ne olursa olsun, çoğu et severin memnun kalacağı rahat, basit ve doyurucu bir yemektir.