Juicy Lucy (Amerika)

Juicy Lucy

Time dergisinin en etkili 17 hamburgerden biri olarak adlandırılan Juicy Lucy, peynirin köftenin içinde eritildiği klasik çizburgerdir. Minneapolis’in favorilerinden biri olan peynirle doldurulmuş Lucy burger, köftenin arasındaki akan erimiş Amerikan peynirini ağzınızı yakmadan yiyebilmeniz için biraz beceri gerektiren enfes bir deneyimdir. Izgara yapıldıktan sonra köfteler, dilimlenmiş turşu veya soğan ile bir hamburger ekmeği üzerinde servis edilir. Bunlardan birini ısırdığınızda, eritilmiş peynir köfteden sızmalıdır, bu yüzden bir ısırık almadan önce Juicy Lucy’nizi biraz soğumaya bırakmanız tavsiye edilir.

1950’lerde icat edilen bu etli hamburgerin kökeni bugün hala tartışılıyor. South Minneapolis’teki iki bar, Matt’s Bar ve 5-8 Club, ünlü Juicy Lucy’nin doğum yeri olduğunu iddia ediyor. Her iki barda da burgerler hemen hemen aynı olsa da, yazımları farklıdır. Matt’s Bar i harfini çıkararak alışılmadık “Jucy Lucy” ile yazarken, 5-8 Club “Juicy Lucy” yazıyor.

Juicy Lucy Tarifi

Juicy Lucy İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

4 dilim Amerikan peyniri (yaklaşık 90 gr)
450 gr dana kıyma
8 gr koşer tuzu
5 gr sarımsak tozu
5 gr Worcestershire sosu
2 gr kaşığı taze çekilmiş karabiber
Bitkisel yağ, ızgarayı yağlamak için
4 hamburger ekmeği, bölünmüş ve kızarmış
Servis için dilimlenmiş turşu

Juicy Lucy Nasıl Yapılır

Her peynir diliminden dört eşit kare yapın ve bir kenara bırakın. Büyük bir kapta kıyma, tuz, sarımsak tozu, karabiber ve Worcestershire sosunu karıştırın. Karışımı sekiz eşit parçaya bölün.

Parmaklarınızın yardımıyla 1,5 cm kalınlığında köfteler oluşturun. Bir köfte üzerine dört kare peynir yerleştirin, diğeriyle örtün ve mühürlemek için kenarları boyunca kıvırın. Kenarlarını yuvarlamak için her bir köfteyi ellerinizi kullanarak ve biraz düzleştirmek için üstüne bastırın. Toplam dört köfte yapın ve buzdolabında soğumaya bırakın.

Dışarıdaki bir ızgarayı veya ızgara tavasını orta ateşte ısıtın ve ısındığında biraz bitkisel yağ ile yağlayın. Köftenin her iki tarafını da yaklaşık 3-4 dakika ızgara izleri görünene ve et tamamen pişene kadar ızgara yapın, köftelere baskı yapmadığınızdan emin olun.

Köfteleri çıkarın ve yaklaşık beş dakika ılık bir yerde dinlenmeye bırakın. Hamburger ekmeğinin üzerine köfte ve turşuları doldurun ve ekmeğin diğer yarısı ile kapatın. Patates kızartması veya kızarmış soğan ile servis yapın.

Pişirme İpuçları

Köfte: Köfte ızgara yaptıkça et küçülmeye ve içindeki peynire baskı uygulamaya başlayacaktır ve bu da peynirin dışarı sızmasına neden olabilir. Bunu önlemek için, birleştirme sırasında önce köftelerinizi sert, kırılmaz bir nesneyle iki parça plastik arasında ince bir şekilde düzleştirin, örn. tavanın bir dibine yerleştirin ve ardından köftelerinizi doldurup mühürlemeye devam edin.

Teknik: Sıvı peynir ortasını elde etmek için köftelerin iyi pişirilmesi gerekir. Et karışımına süt ve galeta unu ekleyerek köftenin yumuşak kalmasına yardımcı olacak bir yöntemle bunu başarabilirsiniz.