Tahini (İsrail)

tahini

Tahini, genellikle limon suyu ve su ile inceltilerek kavrulmuş ve öğütülmüş susamdan oluşan bir hamurdur. Orta Doğu mutfağında pek çok et ve sebze yemeğine eşlik eden bir sos olarak ya da tek başına çeşni olarak tüketilebilen, inanılmaz derecede çok yönlü bir ezmedir.

Tahini, çorbalarda ana bileşen olarak ya da humus, helva veya babagannuşta temel bir bileşen olarak sürülebilir şekilde de kullanılabilir. En iyi tahinin hafif ve kızarmış susam tohumu aromasına ve zengin bir dokuya sahip olması gerektiğine inanılıyor.

Tahin hikayesi anlatmak için önce susam hikayesinin anlatılması gerekir. Bu küçük tohumlar, Hindistan’da ve dünyanın diğer bölgelerinde M.Ö.5000’den beri yetiştirilmektedir ve insanlığın bildiği en eski yağlı tohum mahsulleri arasındadır. Antik Yunan doktoru Hipokrat susamın oldukça besleyici olduğunu fark etmiş, geleneksel Hint tıbbı susam tohumlarının bedeni, zihni ve ruhu beslediğine inanıyordu, Asurlular bunları ödeme aracı olarak kullanırken, Asya efsanelerinde ölümsüzlüğü simgeliyordu. Tahin kelimesi thina ifadesinden gelir. Arapça’da un anlamına gelirken, İbranice’de öğütme anlamına gelir. Tahinin ilk yazılı kaydı, 13. yüzyıl Arap yemek kitabı Kitab Wasf al-Atima al-Mutada’ya dayanıyor ve kitapta Yakın ve Orta Doğu temel yemeği olan hummus için temel malzemelerden biri olarak listelendi. Bugün en iyi tahin ezmesi Etiyopya’da yetişen susam tohumlarından üretilmektedir. Tahin sosuna gelince, her ailenin kendi tarifi vardır, ancak temel malzemeler çoğunlukla aynıdır.

Tahini, büyük miktarda B ve E Vitamini ile magnezyum, demir ve kalsiyum içerir. Başlangıçta, susam tohumları kutsal yiyecek olarak kabul edildikleri eski Pers üzerinden İsrail’e geldi. Susam ürünleri o kadar popülerdi ki yalnızca aristokrasiye ayrılmıştı ve tahin kısa sürede Hindistan, Afrika ve Asya’ya yayıldı.

Bugün, Yunanistan, Irak, Türkiye, Suriye ve Mısır gibi birçok ülkede son derece popüler bir çeşni olmaya devam ediyor. Besleyici, lezzetli bir tatlı için hurma şurubu veya kakao tozu ile eşleştirmeniz önerilir.

Tahini Tarifi

Tahini İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

200 gr çiğ tahin
2 diş sarımsak
50 gr limon suyu
100 gr soğuk su

Tahini Nasıl Yapılır

Çiğ tahini, sarımsağı, limon suyunu ve suyu bir mutfak robotunun içine koyun.

Düzgün bir kıvama ulaşana kadar karıştırın.

Tercih ettiğiniz doku ve tada ulaşmak için su, sarımsak ve limon suyu miktarını ayarlayın.

Pişirme İpuçları

Susam Tohumları: Marketten satın alınan tahin ezmesi, genellikle kabuğu soyulmuş susam tohumlarından yapılır, bu da onu, kabuğu çıkarılmış tohumlarla yapılan ev yapımı versiyonundan daha pürüzsüz hale getirir. Susam tohumlarını kabuğundan çıkarmak için, onları gece boyunca suda bekletin ve kabuklarını elle çıkarın – bu işlemin oldukça zaman alıcı olduğunu unutmayın. Daha sonra susam tohumlarını fırında 5 dakika 175˚C’de veya bir tavada orta ateşte hafifçe kavurun, ancak altın veya kahverengiye dönmesine izin vermeyin. Tahin için en iyi susam tohumları, Etiyopya’nın Tigray bölgesinden Humera çeşididir, ancak hangisini kullanmaya karar verirseniz verin, beyaz, dolgun ve bayat bir kokusu olmadığından emin olun.

Yağ: Geleneksel tahin ezmesi zeytinyağı ile yapılır, ancak herhangi bir bitkisel yağ da kabul edilebilir. Susam tohumlarının kendileri yüksek oranda yağ içerdiğinden, dikkatli dozlama çok önemlidir. Susam tohumlarını mutfak robotunda ezerken yağı damla damla ekleyin. Aradığınız doku yoğun bir sıvıdır, ancak görünür bir yağ üstü tabakası yoktur.