Zabaione (İtalya)

Zabaione

İtalya’nın en muhteşem tatlılarından biri olan zabaione, nispeten belirsiz ve gizemli kökenlere sahip kadifemsi bir muhallebidir.

Zabaione’nin tarihi, orta çağlarda ortaya çıktığı büyük ölçüde varsayılsa da, oldukça karanlıktır. Bazı hikayeler bir askeri komutan Giovanni Baglioni’ye atıfta bulunurken, diğerleri tatlının Medici Sarayında icat edildiğini iddia ediyor, çünkü 1533’te orada donmuş bir zabaione servis edildiğine dair kayıtlar var. Bununla birlikte, en eski tarif, 15. yüzyılın ikinci yarısında yayınlanan Cuoco Napoletano adlı yemek kitabında bulundu. Ayrıca, zabaione tarifi Bartolomeo Scappi’nin 1570 tarihli Operasında da geçiyor. İtalya’nın yanı sıra bu tatlının birçok versiyonu Latin Amerika ülkeleri ve Fransa’da da var.

Gerçek kökenine bakılmaksızın, zabaione, yumurta sarısını şekerle benmari üzerinde yumuşak, köpüklü bir krema haline gelene kadar çırparak ülke genelinde aynı şekilde hazırlanan bir İtalyan klasiği olmaya devam ediyor. Zabaione, Marsala, Vin Santo veya köpüklü Moscato d’Asti ve Brachetto d’Acqui gibi tipik olarak tatlı oranı yüksek olan güçlendirilmiş şaraplarla tatlandırılır.

Krema, ladyfingers, macaroons veya melicotti bisküvileriyle sıcak olarak yenebilir, aynı zamanda soğutulabilir ve çilek, ahududu veya yaban mersini gibi taze meyvelerle birlikte servis edilebilir.

 

Zabaione Tarifi

Zabaione İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

6 büyük yumurta sarısı
1/2 su bardağı şeker ( yaklaşık 110 gr)
1/2 su bardağı Marsala şarabı (yaklaşık 100 ml)
Bir tutam koşer tuzu (yaklaşık 1-2 gr)
Servis için taze meyveler, isteğe bağlı

Zabaione Nasıl Yapılır

Yüksek ateşte 4 litrelik bir tencerede 3 cm suyu kaynatın.

Yumurta sarılarını ve şekeri büyük bir cam kaseye koyun. En yüksek hızda elektrikli el mikseri kullanarak, yumurta ve şekeri karışım kalınlaşana, soluk sarıya ve şeker tamamen eriyene kadar 4-5 dakika çırpın. Mikser hızını düşürün ve Marsala ve tuzu ekleyin.

Kaynamayı sürdürmek için ısıyı azaltın ve kaseyi kaynar suyla birlikte tencerenin üstüne koyun, kasenin tabanının suya değmediğinden emin olun. Karışımı orta hızda, kalınlaşana, köpüklenene ve sıcaklık bir termometrede 65 ila 70 C’ye ulaşana kadar çırpın.

Ilık karışımı muhallebi kasesine veya servis bardaklarına koyun ve hemen servis edin veya biraz soğumaya bırakın. İsterseniz taze meyvelerle servis yapın.