Arepa Ekmeği (Venezuela)

arepa

Arepa, öğütülmüş mısır hamurundan veya önceden pişirilmiş mısır unundan yapılan çok yönlü bir mısır ekmeğidir. Genellikle Venezuela, Kolombiya, Panama, Porto Riko ve Dominik Cumhuriyeti’nde tüketilmektedir. Venezuela’da arepa tüm ülke genelinde ve tüm sosyo-ekonomik gruplarda günün herhangi bir saatinde yenir.

Çıtır çıtır, kahverengileşmiş bir kabuğa sahip altın yuvarlak ekmek genellikle çeşitli malzemelerle doldurulur ve fasulye, peynir ve avokadodan kıyılmış sığır eti ve soğana kadar kombinasyonlar görünüşte sonsuzdur. Venezuela kahvaltısı için arepalar geleneksel olarak bir fincan sert kahve ve sıcak daldırma çikolata ile eşleştirilir.

Kahvaltıda hiçbir şeyle doldurulmadıkları için genellikle viuda (dul) olarak anılırlar. Arepa adı, kökenlerinin Timoto-Cuicas, Arawak, Carib ve Karina gibi Venezuela’daki yerli kabilelerden olduğuna inanılan bu mısır ekmeğinin yerli kelimesi olan erepa kelimesinden geliyor.

Günümüzde arepalar genellikle areperas denilen geleneksel lokantalarda servis edilmektedir.

Arepa Tarifi

Arepa İçin Gerekli Malzemeler

280 gr mısır unu
110 gr lor peyniri
16 gr tuz
220 gr soğuk süt
200 ml soğuk su

Arepa Nasıl Yapılır

Derin bir kaba mısır ununu koyun. Ortasını açarak içine tuzu, elinizle biraz daha ufalayarak lor peynirini, 1 bardak sütü ve bir bardak suyu koyup parmak uçlarınız ile yoğurun. Eğer hamurunuz katı olursa biraz daha süt veya su ekleyebilirsiniz. Yoğurduktan sonra hamurun üstünü örterek 5 dakika kadar dinlendirin. Daha sonra 10 eşit parçaya ayırın.

Her birinden, avucunuzun içinde yuvarlayarak küçük toplar yapın. Mısır toplarını, üzerlerine hafifçe bastırarak yassıtın. Daha sonra varsa bir sacı yoksa altı kalın bir tavayı kızdırın. Hafifçe yağlayarak, Arepa’ların her iki tarafını, altın gibi kızarıncaya kadar, 5 dakika pişirin.

Daha sonra fırın tepsisine koyarak 180 derecede kızdırdığınız fırında 20 dakika pişirin. Fırında pişirme sırasında Arepa’lan birkaç kere çevirin piştikten sonra fırından çıkarın ve sıcak olarak servis yapın.

Arepa Çeşitleri

Arepa de Huevo

Arepa de huevo, özellikle Kolombiya’nın Karayip bölgelerinde, sokak tezgahlarında satılan popüler bir Kolombiya yemeğidir. Mısır arepaları yumurta ile doldurulur, ardından yumurtalar tamamen pişene kadar kızartılır.

Arepa de queso, queso fresco veya queso seco gibi peynirle birleştirilen bir hamura sahip bir Kolombiya arepa çeşididir. Bu arepalar ikiye bölünür, daha sonra tereyağı sürülür ve kişisel tercihlere göre daha fazla peynirle doldurulur, ancak sade olarak da tüketilebilir.

Arepa reina pepiada, Venezuela’daki en ünlü arepa çeşitlerinden biridir. Bu tür arepa avokado, kıyılmış tavuk parçaları, misket limonu, kişniş, mayonez ve isteğe bağlı bezelye kombinasyonu ile doldurulur.

Arepa Paisa

Arepa paisa, Kolombiya’nın Paisa bölgesindeki en her yerde bulunan yerel yemeklerden biri, ıslatılmış harmanlanmış mısırdan yapılan ve altın sarısı kahverengi olana kadar ızgara yapılan geleneksel arepadır.

Arepa Santandereana, El Santander bölgesinden bir Kolombiya arepa çeşididir. Bu arepalar sarı mısır lapası, manyok ve chicharrón olarak da bilinen çıtır domuz göbeği ile yapılır. Genellikle ızgara yapılır ve taze ve sıcakken tüketilmesi tavsiye edilir.

 

Arepa frita, ülke genelinde, özellikle Zulia bölgesinde popüler olan Venezüella arepa çeşididir. Arepa geleneksel olarak ızgara yapılır, hamura batırılır, daha sonra kızgın yağda kızartılır. Altın-kahverengi bir renk geliştirdiğinde, arepa frita genellikle lahana, queso de mano, mortadella ve ketçap, hardal ve mayonez gibi çeşnilerle doldurulur.

Arepa andina, standart mısır unu yerine buğday unu kullanılmasıyla normal arepalardan ayrılan Venezuela arepalarıdır. Bu çeşit arepa, Kolombiya sınırına yakın Andes bölgesinde, özellikle antik çağlardan beri buğdayın yetiştirildiği Mérida eyaletinde popülerdir.