Arepa (Venezuela)

arepa

Arepa, öğütülmüş mısır hamurundan veya önceden pişirilmiş mısır unundan yapılan çok yönlü bir mısır ekmeğidir. Genellikle Venezuela, Kolombiya, Panama, Porto Riko ve Dominik Cumhuriyeti’nde tüketilmektedir. Venezuela’da arepa tüm ülke genelinde ve tüm sosyo-ekonomik gruplarda günün herhangi bir saatinde yenir.

Çıtır çıtır, kahverengileşmiş bir kabuğa sahip altın diskler genellikle çeşitli malzemelerle doldurulur ve fasulye, peynir ve avokadodan kıyılmış sığır eti ve soğana kadar kombinasyonlar görünüşte sonsuzdur. Venezuela kahvaltısı için arepalar geleneksel olarak bir fincan sert kahve ve sıcak daldırma çikolata ile eşleştirilir.

Kahvaltıda hiçbir şeyle doldurulmadıkları için genellikle viuda (dul) olarak anılırlar. Arepa adı, kökenlerinin Timoto-Cuicas, Arawak, Carib ve Karina gibi Venezuela’daki yerli kabilelerden olduğuna inanılan bu mısır ekmeğinin yerli kelimesi olan erepa kelimesinden geliyor.

Günümüzde arepalar genellikle areperas denilen geleneksel lokantalarda servis edilmektedir.

Arepa Tarifi

Arepa İçin Gerekli Malzemeler

280 gr mısır unu
110 gr lor peyniri
16 gr tuz
220 gr soğuk süt
200 ml soğuk su

Arepa Nasıl Yapılır

Derin bir kaba mısır ununu koyun. Ortasını açarak içine tuzu, elinizle biraz daha ufalayarak lor peynirini, 1 bardak sütü ve bir bardak suyu koyup parmak uçlarınız ile yoğurun. Eğer hamurunuz katı olursa biraz daha süt veya su ekleyebilirsiniz. Yoğurduktan sonra hamurun üstünü örterek 5 dakika kadar dinlendirin. Daha sonra 10 eşit parçaya ayırın.

Her birinden, avucunuzun içinde yuvarlayarak küçük toplar yapın. Mısır toplarını, üzerlerine hafifçe bastırarak yassıtın. Daha sonra varsa bir sacı yoksa altı kalın bir tavayı kızdırın. Hafifçe yağlayarak, Arepa’ların her iki tarafını, altın gibi kızarıncaya kadar, 5 dakika pişirin.

Daha sonra fırın tepsisine koyarak 180 derecede kızdırdığınız fırında 20 dakika pişirin. Fırında pişirme sırasında Arepa’lan birkaç kere çevirin piştikten sonra fırından çıkarın ve sıcak olarak servis yapın.