Bánh mì (Vietnam)

Bánh mì

Bánh mì, bir baget ile aynı temel bileşeni paylaşan popüler bir Vietnam sandviç çeşididir. Baget, sömürge döneminde Vietnam’a getirildi ve o zamandan günümüze kalan birkaç mutlu mirastan biridir.

Çıtır ekmek, çeşniler ve etler Fransız ve Çin sömürgeciliğinin mirasıdır; kişniş, acı biber ve turşu ise Vietnam’ın taze sebzeler ve parlak tatlar için olan zevkini yansıtır. Başlangıçta, çoğu banh mi sandviçi, sebze eklenmemiş ekmek, et ve baharatlardan oluşuyordu.

Bugün, olasılıklar neredeyse sınırsızdır; sandviçler soğuk etler, Fransız tereyağı, taze mayonez, ciğer ezmesi, salatalık, kişniş, turşu, istiridye sosu, sarımsak ile doldurulmuş olarak …. ve liste uzayıp gidiyor. Ekmeğin hafif ve narin bir kabuğu ve yumuşak ve hafif tatlı bir tada sahip yumuşak bir iç kısmı olmalıdır.

İçerisinde tavuk eti, domuz eti, dana eti, deniz ürünleri, soğuk etler veya pate, sosis ve terrine olabilir, ancak sandviçin aşırı doldurulmaması son derece önemlidir. Dolguların ve çeşnilerin çoğu, yabancıların aşina olmadığı şeylerdir ve bu popülaritesinin sırrı olabilir.

Lezzetli Vietnam dolgularıyla bu sandviçler, uzun zaman önce kendi ülkelerinin sınırlarını aştı ve banh mi dükkanları hala dünyanın her yerinde açılmaya devam ediyor.