Croque-monsieur (Fransa)

Croque-monsieur

Larousse’a göre, bu klasik Fransız sıcak sandviçi, ince bir dilim jambon ve iki dilim ekmek arasına sıkıştırılmış eritilmiş peynirden oluşur. Orijinali ilk olarak 1910’da Paris menülerinde göründü ve bazıları Fransız işçiler öğle yemeğini sıcak bir radyatörün yanına bıraktıklarında, ancak daha sonra geri dönüp sandviçlerindeki peynirin eridiğini keşfettiklerinde kazayla icat edildiğini iddia ediyor.

Otantik bir croque tatmak istiyorsanız, peynir Gruyere olması ve tüm sandviçin çıtır çıtır ve altın rengi olana kadar tereyağında sotelenmesi gerekir. Croque-monsieur o kadar popüler ki, ünlü romancı Proust, 1918’deki başyapıtı In Search of Lost Time’da bile geçer.

Yemek tarihçilerine göre, sandviçin adı, 20. yüzyılın başlarında Paris’te Boulevard des Capucines’de popüler bir bistronun sahibi olan Michel Lunarca tarafından seçildi. Başarısını çekemeyen Lunarca’nın rakipleri, yamyam olduğuna dair söylentiler yaymaya başladı.

Bir gün sandviç için baget ekmekleri bittiğinde, peynir ve ekmekle kızarmış sandviç yapmak için bir somun pain de mie kullandı. Bir misafirin sandviç için ne tür et kullandığı sorulduğunda, “Le viande de monsieur, évidemment” diye cevapladı – yani “İnsan eti, besbelli.” Şaka bu sandviçlerin anında hit yapmasını ve bugün bildikleri adıyla menüye konulmasını sağladı.

Yumurtayla her şeyin daha lezzetli olduğunu düşünenler için, üzerinde kızarmış yumurta bulunan ve kimi insanlara göre bir kadın şapkasını temsil eden croque-monsieur’ün popüler bir versiyonu olan croque-madame da vardır.