Francesinha (Portekiz)

Francesinha

Geleneksel olarak Porto ile ilişkilendirilen francesinha, kızarmış ekmek, sığır eti veya domuz eti, sosis, jambon ve peynirden oluşan benzersiz bir sandviçtir ve tüm kombinasyon daha sonra zengin bir bira ile demlenmiş domates sosu ile ıslatılır. Sandviçin mantar, tavuk veya sebzeleri içeren farklı çeşitleri de vardır.

Francesinha, hareket halindeyken veya hızlı bir atıştırmalık olarak yiyebileceğiniz bir sandviç değildir; genellikle besleyici bir öğle veya akşam yemeği olarak sunulduğu geleneksel restoranların menülerinde bulunan sağlıklı bir yemektir. Kökeni ile ilgili sayısız hikaye arasında, Portekizli göçmenlerin sevdiği bir Fransız sandviçi olan ünlü croque-monsieur‘dan ilham aldığını iddia eden bir hikaye öne çıkıyor.

Hikayeye göre Portekizli bir göçmen Daniel David Silva sandviçi ilk olarak Regaleira restoranda servis etti. Fransız versiyonunu geleneksel Portekiz malzemeleriyle uyarladı ve bugün Portekiz ulusal mutfağının klasiklerinden biri olarak kabul edilen bir yemek yarattı.

Sandviç genellikle yanında patates kızartması ile servis edilir ve bazen üzerine kızarmış yumurta eklenir.