Tortas (Meksika)

Tortas

Meksika tortas, lezzetli, çoğunlukla otantik Meksika malzemeleriyle dolu geleneksel sandviçlerdir. Meksika ile çok sık ilişkilendirilmeyen bir bileşen olan hamburger ekmeği arsında servis edildikleri düşünüldüğünde, benzersiz bir Meksika eseridir.

Tortas geleneksel olarak soğuk olarak servis edilir, ancak 1960’larda sıcak, ızgarada ısıtılmış çeşitler ortaya çıkmaya başladı ve kısa sürede eşit derecede ünlü oldu. Bu doyurucu sandviçin kökeni hakkında pek bir şey bilinmiyor, ancak Fransız sömürgeciliği sırasında Fransız fırıncıların ekmek pişirme geleneklerini Meksikalılara öğrettiğine inanılıyor.

Tortas genellikle yiyecek tezgahlarında ve Meksika şehirlerinde yaygın olarak torteri olarak adlandırılan küçük restoranlarda satılır. Tortaların varyasyonları ve bölgesel olarak etkilenen kreasyonları sonsuzdur. En yaygın olanları, genellikle en az dört et çeşidini ve iki tür peyniri birleştiren kübadır; marine edilmiş dilimlenmiş biftek ile yapılan pepito; yavaş kavrulmuş domuz eti ile yapılan cochinita; ve domuz etiyle yapılan ve domates sosuyla servis edilen Guadalajara’nın favorisi agohada.

Tortas Çeşitleri

Cochinita pibil, Yucatan kökenli bir Meksika domuz eti yemeğidir. Domuz eti, annatto ezmesi, acı portakal suyu ve sarımsak karışımıyla marine edilir. Yavaş yavaş pişirilir ve parçalanarak tortilla, taco veya tek başına arpacık soğanı, turşu, salsa sosu ve çeşitli kavrulmuş sebzelerle servis edilir.

Cemita, Puebla menşeli, susam serpilmiş çörek, küçük dilimlenmiş peynir, avokado dilimleri, salamura jalapeños, papalo (eşsiz bir tada sahip ot) ve tümü galeta unuyla kızartılmış domuz eti, sığır eti veya tavuk pirzolalarından oluşan popüler bir Meksika sandviçidir.

Torta ahogada, Guadalajara’nın özel sandviçidir, dışı gevrek ve içi yumuşak, domuz eti ile doldurulmuş ve sirke, kimyon ve chili de árbol biberinden oluşan baharatlı bir salsa içine batırılmış tuzlu bir ekmekten oluşur. Sandviç daha sonra soğan, hafif domates-sarımsaklı salsa ve limon suyu ile doldurulur.

Torta de tamal veya guajolota, bir tamal ile doldurulmuş yumuşak bir bolillo rulosundan oluşan, genellikle kahvaltıda tüketilen popüler bir Meksika sokak yemeği öğesidir. Oaxaca’da tamal tipik olarak mole negro ve kıyılmış tavukla doldurulur.

Torta cubana, çeşitli et ve soslarla dolu bir Meksika sandviçidir, bir satıcıdan diğerine farklılık gösteren bir yemektir. 1950’lerde Mexico City’deki Calle Republica de Cuba’da, bir aşçının elindeki her şeyi tortalara servis etmeye başladığı zaman icat edildi.

Torta de la barda, Tampico şehrinden gelen geleneksel bir Meksika sandviçidir. Genellikle, bölgeye bağlı olarak telera, bolillo, pan blanco, birote veya pan francés adı verilen bir beyaz ekmekten oluşur.