Banoffee Pie (İngiltere)

Banoffee pie, bir hamur işi kabuğun veya ufalanmış bisküvilerle yapılan bir tabanın üzerine krema, muz ve şekerleme ile yapılan bir İngiliz tatlısıdır. Yemeğin adı muz ve şekerleme (toffee ve banana) kelimelerinin birleşimidir. Tatlı pasta 1971’de Doğu Sussex’teki The Hungry Monk restoranında, restoranın sahibi ve şefi olan Ian Dowding tarafından icat edildi.

Banoffee pie, coffee toffee pie tarifinin yeniden yorumlanmasıyla yapılmıştır. Tereyağı, krema ve şekeri kaynatmak yerine, açılmamış yoğunlaştırılmış süt tenekeleri kaynatılarak şekerleme hazırlandı, muzlar ilave edildi ve tatlıya iki ana malzeme olan şekerleme ve muzun kısaltması olan banoffee adı verildi.

Pasta, bugünlerde dünyanın birçok yerindeki süpermarketlerde satılıyor ve tarifi genellikle Nestle’nin yoğunlaştırılmış süt kutularına basılır ve hatta Oxford İngilizce Sözlüğüne bile girmiştir. İddiaya göre banoffee pie, İngiltere eski başbakanı Margaret Thatcher’ın ve Prenses Diana’nın favori tatlısıymış.

Banoffee Pie Tarifi

Banoffee Pie İçin Gerekli Malzemeler / 8 kişilik

250 gr sade un
25 gr pudra şekeri
125 gr tereyağı
1 yumurta ve 1 yumurta sarısı

Dolgu

2 kutu yoğunlaştırılmış süt (800 gram)
5-6 adet olgun muz
425 ml duble krema
1 çay kaşığı hazır kahve (10 gr)
1 tatlı kaşığı pudra şekeri (10 gr)
Bir tutam çekilmiş kahve

Banoffee Pie Nasıl Yapılır

Önce tabanı yapmak için, tereyağı küplerini, dokusu ekmek kırıntılarına benzemeye başlayana kadar bir un ve şeker karışımına sürün. Bu noktada yumurtayı ve fazla yumurta sarısını ekleyin ve bir hamur elde edene kadar yoğurun. Bir top haline getirin, streç filmle örtün ve buzdolabında yarım saat soğutun.

Soğuduktan sonra 3 mm kalınlığında açın ve düz, gevşek tabanlı bir turta kalıbına aktarın. Tabanı bir çatalla delin, pişirme kağıdıyla hizalayın ve ardından kuru fasulyeleri ekleyin, böylece pişirme sırasında turta tabanını aşağıya bastırır.

180 °C’de önceden ısıtılmış fırında on beş dakika pişirin. Kağıdı ve fasulyeleri çıkarın ve ardından turta tabanı eşit şekilde altın rengine dönene kadar fırına geri dönün. Piştiğinde fırından çıkarın.

Dolgu için, yaklaşık 800 gramlık iki kutu yoğunlaştırılmış süte ihtiyacınız olacaktır. Açılmamış tenekeleri bir tencereye koyun, üzerini su ile örtün ve kaynatın. Şimdi, tencereyi bir kapakla kapatın ve önceden 140 °C’de ısıtılmış fırına koyun ve 3,5 saat pişirin. Bundan sonra, kutuları sudan çıkarın ve soğumalarını bekleyin.

Pastayı bir araya getirmek için, şekerleme dolgusunu yayın. Soyulmuş muzları uzunlamasına bölün ve dolgunun üzerine yerleştirin. Son olarak, kremayı kahve ve şekerle çırpın, aşırı çırpmamaya dikkat edin, şeklini koruyacak kadar sağlam olmalıdır. Şimdi, hazırlanan çırpılmış kremayı muzların üzerine, pasta tabanının kenarına kadar yayın ve öğütülmüş kahve serpin.

Pişirme İpuçları

Taban: Orijinal tarifte, donmasını önlemek için pişmiş hamur işi kullanılır. Bununla birlikte, son zamanlarda genellikle çikolata parçaları, kurutulmuş hindistancevizi veya fındık ekleyebileceğiniz bir bisküvi kırıntı tabanı ile ikame edilmektedir.

Muz: Turtayı yapmak için kullanılan muzlar dilimlenebilir veya ikiye bölünebilir. Orijinal tarif muzun yarısını gerektirmesine rağmen, bazı şefler muz dilimlerinin daha eşit dağıtılmış bir muz tabakası oluşturması konusunda ısrar ediyor. Muzların daha uzun süre taze kalması için üzerine limon suyu dökün.

Şekerleme: Orijinal tarifte belirtildiği gibi şekerleme yaparken, çekme halkası olan yoğunlaştırılmış süt konserveleri kullanmadığınızdan emin olun. Herhangi bir aksiliği önlemek için, yalnızca tam olarak kapatılmış kutular bu tür kullanıma uygundur.

Dekorasyon ve servis: Muzlu turtanın üstünü süslemek için şunlardan birini kullanın: muz dilimleri, eritilmiş çikolata, çikolata talaşı, kakao veya doğranmış fındık. İsteğe bağlı olarak kek dilimlerini bir kaşık vanilyalı dondurma ile servis edebilirsiniz.