Champon (Japonya)

Champon

Champon, noodle ve domuz eti, deniz ürünleri ve çeşitli sebzeleri domuz yağı içinde kızarttıktan sonra bir tavuk-domuz kemiği çorbası ekleyerek ve erişteleri kombinasyon halinde kaynatarak yapılan bir Nagasaki spesiyalidir. Yemek Çin mutfağına dayanıyor ve ilhamını Çin’in Fujian eyaletinden gelen bir yemekten alıyor.

Champon, Meiji döneminin sonlarında (1868 – 1912), Nagazaki’de yaşayan ve bu Japon şehrinde yaşayan Çinli öğrencilere doyurucu ve besleyici bir yemek sağlamak isteyen Çinli bir restoran sahibi olan Chin Heijun adlı bir adam tarafından icat edildi. Yağda kızartılmış domuz eti ve bambu filizlerinden oluşuyordu ve daha sonra deniz ürünleri ve çeşitli sebzelerle zenginleştirildi. Yerel bir yayın olan Nagasaki Kenkiyo’ya göre, Nagasaki’de düzinelerce champon restoranın faaliyet gösterdiği 1907 gibi erken bir tarihte popülerliğe ulaşan bu yemek için özel bir noodle türü de yaratıldı. Yemeğin adına gelince, birkaç teori var. İlki, champon kelimesinin bir yemek yemek anlamına gelen Fujian ifadesinden gelen shapon’dan geldiğini iddia ediyor. Öte yandan, bazıları ismin Çin çanlarının (chan) ve Japon davullarının sesini taklit eden onomatopoeias’tan geldiğine inanıyor.

Günümüzde, önceden hazırlanmış champon süpermarketlerde satılmakta ve Japonya’daki özel champon gıda zincirlerinde ve lokantalarda servis edilmektedir, ancak öncelikle bir Nagasaki yemeği olarak görülüyor.

Champon Tarifi

Champon İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

100 gr domuz eti
2 küçük istiridye
40 gr karides
120 gr lahana
1 kikurage (tahta kulak) mantarı
2 adet taze soğan
80 gr soğan
40 gr kamaboko
120 gr fasulye filizi
20 gr domuz yağı
1,6 Litre tavuk suyu
30 gr soya sosu
30 gr sake
12 gr tuz
Biber
4 paket champon noodle

Champon Nasıl Yapılır

Domuz etini ısırık büyüklüğünde kesin. İstiridyeleri tuzlu suyla yıkayın, karideslerin kabuklarını çıkarın. Lahana ve kikurage mantarını şeritler halinde kesin ve soğanı, taze soğanı ve kamabokoyu ince ince dilimleyin.

Domuz yağı tavada ısıtın. Sürekli karıştırarak domuz eti, karides, soğan ve kamabokoyu hızla kızartın. Tavuk suyunu dökün ve kaynatın, ardından soya sosu, sake, tuz ve karabiber ekleyin.

Champon noodleları, istiridye ve fasulye filizi ekleyin ve noodle pişene kadar kaynatın. Sıcak servis yapın.

Pişirme İpuçları

Yöntem: Tipik olarak, hazırlanması domuz yağını bir wok içinde ısıtmakla başlar, ancak modern tarifler genellikle onu yağ ile değiştirir. Domuz eti ve havuç, soğan ve lahana gibi sebzeler önce kızartılır, ardından deniz ürünleri, mantar ve taze soğan gibi daha yumuşak olanlar eklenir.

Et Suyu: Geleneksel champon, tavuk ve domuz kemiklerinden yapılmış bir et suyu gerektirir, bu da ona biraz sütlü bir görünüm verir. Günümüzde tavuk veya balık stoğu daha yaygındır ve yemeğe belirli bir umami aroması veren bonto gevreği ile zenginleştirilebilir. Bazen, otantik champonun görünümünü taklit etmek ve yemeğe ekstra hacim ve lezzet vermek için bir fincan süt eklenir.

Kamaboko: Çoğu champon tarifinde dilimlenmiş kamaboko gerekir. Kamaboko, surimi’ye benzer, genellikle dışı parlak pembe ve içi beyaz olan, kürlenmiş balık pastasıdır. İnce parçalara dilimlenmiş kamaboko, champona bir miktar renk ve hafif bir balık tadı verir.

Mantarlar: Çeşitli türlerde Japon mantarları kullanılabilir. Shiitake’nin yanı sıra, bazı tarifler ceviz tadında maitake, eryngii (aynı zamanda kral istiridye mantarı, hafif aromalı shimeji veya kikurage olarak da bilinir) koyu renkli ve gevrek dokulu ahşap kulak mantarları.

Noodle: Champon genellikle ramen için kullanılanlara göre daha geniş ve daha kalın olan geleneksel champon erişteleri ile yapılır. Yine de ramen eriştesi, tıpkı udon eriştesi gibi tatmin edici bir ikame olabilir. Ramen’den farklı olarak, champon noodle, diğer malzemelerle birlikte pişirilir. Özellikle taze erişte kullanırsanız 2 ila 5 dakika yeterli olacaktır.