Farofa (Brezilya)

Farofa

Farofa, Brezilya’da onsuz hiçbir churrasco’nun (barbekü) tamamlanmadığı yaygın bir garnitürdür. Soğan, zeytin, kuruyemiş, çıtır pastırma parçaları veya taze otlar gibi tamamlayıcı malzemelerle süslenmiş kızarmış manyok unundan oluşur.

Bugün, her Brezilya sofrasının temek noktası olan farofa, yerli halkın ve Afrikalı kölelerin kültürünün bir araya getirilmesinin bir sonucudur. Farofa kelimesi, ya kimbundu falofa kelimesinden ya da gelişen bir şeyi ifade eden Latince uzak ve offa kelimelerinden gelir. Bu yemek Brezilya’nın günlük yaşamına o kadar yerleşmiştir ki, fazendo farofa (laf. Farofa yapma) ve farofeiro (lit. farofa maker), yemek sırasında çok fazla kırıntı döken bir kişiyi tanımlamak için kullanılır.

Farofa Tarifi

Farofa İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

3 yemek kaşığı tuzsuz tereyağı
1 çay kaşığı tuz
Manyok unu

Farofa Nasıl Yapılır

Önce tereyağı eritin, ardından tuzu karıştırın ve karışım kuruyana ve taneler ayrılana kadar sürekli karıştırarak maniok ununu yavaşça eklemeye başlayın.

Bir veya iki dakika daha pişirin, ardından hemen servis yapın.

Pişirme İpuçları

Manyok unu: Maniok unu kabadır ve iki çeşidi vardır – beyaz ve kızarmış – her ikisi de farofa yapmak için kullanılabilir; temel fark, kızarmış olanı kullanmanın farofa’nıza daha yoğun bir tat vermesidir. Brezilya dışında veya büyük Brezilya topluluklarının bulunduğu bölgelerde yaşıyorsanız, manyok unu tedarik etmek zor olabilir, bu yüzden en iyi seçeneğiniz onu çevrimiçi aramaktır.

Yöntem: Maniok unu tereyağını çok çabuk emdiği için kuru farofa yapmak kolaydır, bu nedenle tereyağlı ve ağzınızda eriyen bir his veren bir tane yapmak isterseniz, çok fazla ilave ekleyin.

Servis: Farofa pişer pişmez veya oda sıcaklığında servis edilmeli ve ana yemekle birlikte yenmelidir, ancak bazı fanatik farofa hayranları onu tek başına yer.

 

Pastırmalı Farofa Tarifi

Pastırmalı Farofa İçin Gerekli Malzemeler

3 yemek kaşığı tereyağı
1 adet doğranmış soğan
1 su bardağı doğranmış domuz pastırması
2 bardak kızartılmış manyok unu
1 yemek kaşığı kıyılmış maydanoz
Biber ve tuz

Pastırmalı Farofa Nasıl Yapılır

Ağır tabanlı bir tavada tereyağını eritin, ardından pastırmayı ve içinde doğranmış soğanı soteleyin.

Sürekli karıştırırken un ve kıyılmış maydanozu ekleyin.

Pastırma kızarana ve un kızarmış oluncaya kadar pişirin. Hemen servis yapın.

 

Yumurtalı Farofa Tarifi

Yumurtalı Farofa İçin Gerekli Malzemeler

2 yemek kaşığı tuzsuz tereyağı
1,5 su bardağı manyok unu
2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
Eğimli ince dilimlenmiş 4 yeşil soğan (beyaz ve yeşil kısımlar)
5 büyük yumurta
Koşer tuzu ve taze çekilmiş karabiber

Yumurtalı Farofa Nasıl Yapılır

Sürekli karıştırırken, manyok ununu eritilmiş tereyağında düşük ateşte altın rengi olana kadar yaklaşık 8-10 dakika kavurun.

Yapışmaz tavada zeytinyağını ısıtın, ardından taze soğanları soteleyin, ancak birkaç taze soğanı garnitür olarak bir kenara koyun.

Yumurtaları çırpın, tuz ve karabiberle baharatlayın ve taze soğanın içine dökün. Yumurtaları hafifçe çırpın, ardından manyok ununu ekleyin ve karıştırın.

Bittiğinde tuz ve karabiber ekleyin.