Barbecue Snags (Avustralya)

Barbecue Snags

Barbecue snags , genellikle hafif bir tada sahip olan ve sığır eti, domuz eti, sarımsak ve soğandan yapılan kalın Avustralya sosisleridir. Sosislerin yanında patates püresi, ızgara soğan, domates sosu, barbekü sosu, salatalar, chutney sos ve el yapımı ekmek somunlarının eşlik ettiği hemen hemen her Avustralya barbekü partisinin temelini oluştururlar.

Tipik olarak düz bir ızgarada mangalda pişirilirler ve üzerine karamelize soğan ve domates ve barbekü sosu ile doldurulmuş bir dilim beyaz ekmek üzerinde servis edilirler. Temel tarif, sıfırdan domates veya barbekü sosu yaparak, el yapımı ekmek kullanarak veya soğanları birada karamelize ederek yükseltilebilir. Ayrıca bazı tarifler sosislerin ızgaradan önce 30 dakika suda haşlanmasını ve evde daha kolay hazırlanabilmesi için bir tavada kızartılmasının da iyi sonuçlar vereceğini tavsiye eder.

Barbecue Snags Tarifi

Barbecue Snags İçin Gerekli Malzemeler / 8 kişilik

1kg dana sosisi
Beyaz ekmek, sosis başına bir dilim
2 soğan
Gerektiği gibi barbekü veya domates sosu
Gerektiği kadar yağ

Barbecue Snags Nasıl Yapılır

Soğanı dilimleyin ve iki yemek kaşığı sıvı yağda orta ateşte altın rengi kahverengi olana kadar soteleyin.

Tavaya iki yemek kaşığı sıvı yağ ekleyin, ardından sosisleri ekleyin ve tamamen kızarana kadar kızartın. Pişmeye yakın, tüm sosisleri ortadan kesip kelebek haline getirin ve ters çevirin, böylece içi de pişirilebilir.

Servis yapmak için her sosisleri çapraz olarak bir dilim beyaz ekmeğin üzerine koyun, üzerine soğan koyun ve üzerine domates veya barbekü sosu gezdirin.