Fricot (Kanada)

Atıştırmalıklar, kanada mutfağı, kanada mutfağı tarifleri, kanada mutfağı yemekleri, kanada yemek isimleri, kanada yemek tarifleri, Kanada Yemekleri, Patates Yemekleri, Sokak Yemekleri

Fricot, her türlü et, patates ve soğandan yapılan doyurucu bir Acadian güvecidir. Yemeğin üzerine un ve yumurta sarısından oluşan kabarık hamur eklenir. Bu yemeğinin 18. yüzyılda Fransa’da ortaya çıktığına inanılıyor, ancak Kanada’da Acadian mutfağının temelini oluşturacak şekilde gelişti.

Bugün, fricot au poulet (tavuk) veya fricot au lapin (tavşan) gibi yemekte kullanılan et türüne bağlı olarak çok sayıda fricot çeşidi vardır.

Tavuklu Fricot Tarifi

Tavuklu Fricot İçin Gerekli Malzemeler / 6 kişilik

1 tavuk
80 gr tereyağı
1 büyük doğranmış soğan
2,4 litre su
40 gr summer savoury (yaz kokulu)
1 kilo doğranmış patates
300 gr dilimlenmiş havuç (isteğe bağlı)
100 gr doğranmış kereviz (isteğe bağlı)
Tuz ve biber

Hamur

140 gr un
4 gr tuz
10 gr kabartma tozu
100 ml soğuk su

Tavuklu Fricot Nasıl Yapılır

Eti hazırlayın. Tavuğu büyük parçalar halinde kesin ve tereyağında kızartın. Tavuğu çıkarın.

Kalan tereyağında soğanları soteleyin, unu ekleyin ve bir veya iki dakika daha kavurun.

Şimdi tavuğu, suyu ve baharatları ekleyin. Yumuşayana kadar 30 dakika pişirin, ardından patatesleri, havuçları ve kerevizi ekleyin ve 20 dakika daha pişirin.

Tarifte bulunan malzemelerden hamuru hazırlayın ve pişmeden yaklaşık yedi dakika önce köfte gibi fricot’a ekleyin. Hamur pişirilirken tencerenin kapağını açmayın.

Pişirme İpuçları

Hamur / pâtes: Temel tarif sadece un, su ve tuzdan oluşur. Tarif varyasyonları arasında kabartma tozu, yumurta, yumurta sarısı, süt, maydanoz veya tüm bu bileşenlerin bir kombinasyonu bulunur. Şekil değişiklikleri de nadir değildir. Alternatif olarak, köfteleri sadece rendelenmiş patates, tuz, karabiber ve kaynar sudan yapabilirsiniz.