Caprese Pizza (İtalya)

Caprese Pizza

Caprese pizza, geleneksel olarak cherry domates, mozzarella di bufala, zeytinyağı ve taze fesleğen yaprakları ile süslenmiş İtalyan pizzasıdır. Kalan domatesleri tüketmenin harika bir yoludur ve bazı aşçılar üstüne balzamik damlatarak bitirmeyi severler.

Hem pizza hem de Caprese salatasını bir araya getirerek Caprese pizza yapma fikrinin kimden ve ne zaman çıktığı hala gizemini korumaktadır.

Caprese pizza, yapımı basit, sağlıklı bir pizza çeşididir. Pizza pişirildikten sonra fesleğen eklenir, böylece yapraklar ısıdan solmazken, balzamik sirkesi genellikle domateslerin asitliğini dengeleyen bir tatlılık sağlamak için eklenir. Pizza önceden ısıtılmış fırında 10-12 dakika pişirilir.

 

Caprese Pizza Tarifi

Caprese Pizza İçin Gerekli Malzemeler

Hamur

175 gr çok amaçlı un ve hamuru şekillendirmek için daha fazlası
4 gr ince deniz tuzu
2 gr aktif kuru maya
100 gr ılık su

Üst

Zeytinyağı
1 çay kaşığı deniz tuzu
1 top mozzarella peyniri, dilimlenmiş
Yarım kilo çeri domates, ikiye bölünmüş
Bir avuç fesleğen yaprağı
Balzamik

Caprese Pizza Nasıl Yapılır

Listelenen malzemelerden bir hamur yapın, ardından büyük bir kaseye koyun, üzerini plastikle örtün ve iki katına çıkıncaya kadar ılık bir yerde tutun.

Yoğurun, sonra bir dikdörtgen yapın ve dikdörtgenin dört köşesini altına yerleştirin. Nemli bir bezle örtün ve kabarması için bir saat bekleyin.

Fırın tepsisini fırının orta rafına ters çevirin ve pizzayı pişirmeden önce fırını maksimum bir saat ön ısıtmaya ayarlayın.

Hamuru hafifçe unlanmış bir yüzeye koyun ve kenarlarını çekerek açın, ardından hamuru yumruğunuzun üzerine geçirin, ikinci yumruğunuzu da altına yerleştirin ve hamuru döndürerek gerin.

Hamuru hafifçe unlanmış bir fırın tepsisine koyun, üzerine zeytinyağı ve deniz tuzu serpin, ardından mozzarella peyniri ve domatesleri üstüne dizin.

10-12 dakika pişirin, ardından fırından çıkarın, fesleğen yapraklarını pizzanın üzerine serpin ve üzerine biraz balzamik sirke damlatın.

Pişirme İpuçları

Hamur: Pizza hamuru yaparken her zaman hatırlanması gereken bir ipucu, onu oklava ile asla düzleştirmemektir, çünkü içindeki tüm kabarcıklar kaybolur. Bunun yerine, sadece ellerinizi kullanarak istediğiniz şekle ve boyuta uzatmalısınız.

Varyasyonlar: Caprese pizzası daha basit ve temel bir tarif olmasa da, hala yapılabilecek bazı ince ayarlar var. Daha fazla lezzet için sarımsak ekleyebilir veya hamuru onunla ovalayabilirsiniz. Bazen malzemeleri daha taze tutmak için pizza hamurunu yarıya kadar önceden pişirebilirsiniz, böylece malzemeleri eklediğinizde pizzayı uzun süre pişirmenize gerek kalmaz.