Pizza Margherita (İtalya)

Pizza Margherita

Pizza Margherita tam anlamıyla bir kraliçeye yakışan bir lezzettir. 1889’da Savoy Kraliçesi Margherita, Napoli’yi ziyareti sırasında, kendisine İtalyan bayrağının renklerine benzeyen, kırmızı domates, beyaz mozzarella peyniri ve yeşil fesleğenli bir pizza ikram edildiğinde ortaya çıktı.

Buluşuyla tanınan Pizzeria Brandi’den Raffaele Esposito adlı bir şef tarafından yapıldı. Kraliçe yemeği sevdi ve Esposito da yemeğe onun adını verdi. Pizza Margherita, daha önce yapılmıştı ve en popüler pizza soslarının fesleğen, peynir ve domates içerdiği en az 1866 yılına tarihlenebilir. , ancak pizzanın adı henüz Margherita değildi.

O zamandan beri, Margherita dünyanın en popüler pizza çeşitlerinden biri haline geldi ve 2009 yılında, lezzet, içerik ve geleneksel olarak mükemmelliğini kanıtlayan STG Avrupa koruma etiketine sahip üç Pizza Napoletana‘dan biri olarak korunmuştur.

Gerçek bir pizza Margherita, un, maya, tuz ve sudan oluşan basit bir ekmek hamurunun yanı sıra soyulmuş veya taze domates, mozzarella veya fior di latte, tuz, sızma zeytinyağı ve fesleğen yapraklarından oluşur. Üzerinde ayrıca genellikle rendelenmiş sert peynir, tipik olarak pecorino veya 50:50 pecorino ve Parmigiano Reggiano karışımı içerir. Hamur iki kez mayalanmalı ve sadece elle şekillendirilmelidir. Şekillendirildikten sonra hamurun diski 35 cm’yi geçmemeli ve orta kısmı yaklaşık 0,3 cm kalınlığında iken, aynı zamanda cornicione olarak da bilinen, 1-2 cm yüksekliğinde bir dış kenara sahip olmalıdır. Geleneksel olarak, pizza Margherita 60-90 saniyeden uzun olmayan bir süre odun ateşinde pişirilir.