Pizza Marinara (İtalya)

Pizza marinara

Pizza marinara, üzerinde domates, kekik, sarımsak, sızma zeytinyağı ve bazen taze fesleğen içeren Napoliten bir pizzadır. Adı, üzerinde deniz ürünleri olduğu yönündeki yaygın inanıştan değil (çünkü olmadığı için), Napoli Körfezi’nde balık tuttuktan eve döndüklerinde onu tüketen balıkçıların temel bir yiyeceği olduğu için türetilmiştir.

Bazıları, dünyanın en eski pizzacısı olarak kabul edilen, 1734 yılında Pizzeria Port’Alba’da icat edildiğini iddia ediyor. Marinara, üretim süreci, hamur ve pizza yapımında kullanılan temel malzemelerle ilgili özel kurallara sahip korumalı pizza Napoletana‘nın bir parçasıdır.

Geleneksel olarak hamur un, maya, su ve tuz ile yapılırken, üst kısmı soyulmuş, öğütülmüş ve tuzlanmış domates, kekik, sarımsak ve zeytinyağından oluşur. Listelenen malzemelerin yanı sıra, otantik tarifin bir parçası olmasa da, genellikle fesleğen de dahil edilir. Gerçek bir Napoliten pizzanın özelliği, marinara dahil, 1-2 cm genişliğinde yükseltilmiş bir dış kenar olan kornikondur. Ayrıca pizza boyutuna göre 35 cm’yi geçmemelidir. Birleştirilen pizza, 60 ila 90 saniye boyunca odun ateşinde pişirilen bir fırında pişirilir, sonuçta ortada koyulaştırılmış bir sos ve benekleri bulunan bükülebilir bir pizza olur.