Yorkshire Pudding (İngiltere)

Yorkshire Pudding

Yorkshire pudingi, geleneksel olarak sunday roasts ile servis edilen popüler bir İngiliz garnitürüdür. Un, yumurta ve süt veya sudan oluşan kremsi bir hamurdan yapılır. Bazıları bunu bir tatlı olarak düşünebilirken, İngiltere’de puding tipik olarak et bazlı bir yemektir.

Yorkshire pudingi ana yemekten önce meze olarak veya yanında garnitür olarak servis edilir. Geçmişte insanları düşük maliyetli malzemelerle doyurmak için zengin ve kalın bir sosla tüketilirdi, böylece ana yemek olarak servis edilen pahalı etlerden çok fazla yemelerine gerek kalmazdı. Benzer pudingler, bugün yapılan kabarık versiyonlardan çok daha yassı olmasına rağmen, yüzyıllar boyunca İngiltere’de pişirildi. Bugünkü Yorkshire pudingine benzer şekilde hazırlanan ilk tarif, The Whole Duty of a Woman’ın 1737 baskısında “damlayan puding” adı altında yayınlandı. Daha sonra, 18. yüzyıl İngiliz yemek yazarı Hannah Glasse, 1747 tarihli The Art of Cookery Made Plain and Easy adlı kitabında “Yorkshire Pudding” adı altında tarifi yayınladı. Yine de, İngiltere’nin kuzeyinden gelmesi dışında yemeğin tam kaynağı hakkında hiçbir zaman bir fikir birliği olmadı. Şubat ayının ilk pazar günü Ulusal Yorkshire Puding Günü olarak kutlanıyor.

Yorkshire pudingi fakir bir adamın yemeği olarak görülüyordu ve etin altında pişiriliyordu, böylece damlayan suları toplayacak ve tek bir damlasının bile kaybolmayacağından emin olunuyordu. Dışı çıtır, ortası yumuşak, ertesi gün yeniden ısıtılabilen ve ağız sulandıran bir yemektir.

Yorkshire Pudding Tarifi

Silindi:

Yorkshire Pudding İçin Gerekli Malzemeler / 2 adet

15 gr sade un
1 yumurta
İnce bir hamur yapmak için süt ve su
4 gr tuz
Beef dripping (hayvansal yağ)

Yorkshire Pudding Nasıl Yapılır

Fırını ön ısıtmaya maksimum sıcaklığa ayarlayın. Bu arada, hamuru yapın. Geniş bir kapta yumurta ve unu karıştırın, ardından sürekli çırparken yavaş yavaş süt ve su dökün. Ortaya çıkan hamur, kreplerinkine benzer bir kıvama sahip olmalıdır. Tuzu karıştırın ve oda sıcaklığında 10 dakika dinlenmeye bırakın.

Bir muffin kalıbına az miktarda beef dripping damlatın. Yağ, tütme noktasına gelene kadar fırında tutun.

Kalıbı fırından çıkarın, hamuru bir kez daha karıştırın ve muffin kalıplarına dökün. Fırına geri koyun ve 15 dakikadan fazla olmamak üzere iyice kabarana kadar pişirin.

Yorkshire puddingleri sade olarak yenebilir ya da içine peynirli, pişmiş kıymalı ya da salam/sosis gibi malzemeler doldurulup servis edilebilir.

Pişirme İpuçları

Hamur: Yorkshire pudinginizi doğru bir şekilde elde etmek için, hamuru pişirmeden önce oda sıcaklığında bekletmeniz (buzdolabına koymayın!) çok önemlidir, çünkü bu daha fazla uzamasına ve tadının iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Teknik: İdeal fırın sıcaklığı 230 °C’dir, yani pudingin yükselmesine neden olacak kadar yüksektir ancak yüzeyini yakmaz. Ayrıca bazı aşçılara göre, Yorkshire pudinginin kabarmasına engel olabileceği için pişirme sırasında fırın kapısı hiç açılmamalıdır. Pişirmenin sonuna doğru fırın sıcaklığının düşürülmesi, pudingin daha sert olmasına ve dolayısıyla fırından çıktığında çökme eğiliminin azalmasına yardımcı olur.

Yağ: Beef dripping kullanımı Yorkshire pudinginin lezzetini ve dokusunu etkiler. Benzer sonuçlar için sade tereyağı da kullanabilirsiniz.

Ödüllü Yorkshire Pudding Tarifi

Ödüllü Yorkshire Pudding İçin Gerekli Malzemeler / 12 adet

225 gr sade un
4 yumurta
300 ml süt
4 gr tuz
Beef dripping (hayvansal yağ)

Ödüllü Yorkshire Pudding Nasıl Yapılır

Orta boy bir kapta yumurtaları yaklaşık 15 saniye yavaşça çırpın. Un ve tuzu büyük bir kaseye eleyin, ardından çırpılmış yumurtaları ve sütün yarısını ekleyin. Pürüzsüz bir macuna benzeyene kadar çırpın.

Sütün geri kalanını ekleyin ve krep benzeri pürüzsüz bir hamur elde edene kadar tekrar çırpın. 30 dakika oda sıcaklığında dinlenin.

Fırını mümkün olan en yüksek sıcaklığa ayarlayın, ardından muffin kalıbının her bölmesine 1/2 çay kaşığı beef dripping damlatın.

Fırın belirlenen sıcaklığa ulaştıktan sonra, kalıbı çıkarın ve hamurunu 1/2 ila 3/4’ü dolana kadar her blüme dökün. Fırına geri koyun, ardından sıcaklığı 230 °C’ye düşürün ve 20 dakika daha pişirin.