Pizza Capricciosa (İtalya)

Pizza capricciosa

Bu pizzanın adı kelimenin tam anlamıyla kaprisli anlamına geliyor ve sosların bir bölgeden diğerine değişme eğiliminde olduğu düşünüldüğünde oldukça da uygun görünüyor. Capricciosa, çoğunlukla domates, mozzarella, mantar, enginar, jambon, zeytin ve dilimlenmiş haşlanmış yumurta, sosisler ve hatta bazen ançuez içeren sürekli değişen bir bileşen kombinasyonuyla yapılır.

Efsaneye göre pizza capricciosa, Roma’da Via del Corso’daki La Capricciosa restoranının sahibi Enea Dante Santerini tarafından icat edildi. 1952’de Santerini ailesi, bugün hala geçerli olan buluşu patentledi.

İtalya’nın en sevilen pizza çeşitlerinden biri olan capricciosa hala çok satıyor ve giderek daha da popüler hale geliyor.

Pizza Capricciosa Tarifi

Pizza Capricciosa İçin Gerekli Malzemeler / 6 kişilik

Hamur

500 gr un
10 gr maya
8 gr deniz tuzu
15 gr zeytinyağı
400 ml su

Üst

300 gr domates sosu
300 g fior di latte mozzarella
Yağda küçük enginar, yetecek kadar
4 dilim prosciutto cotto (jambon), küçük parçalar halinde kesilmiş
Siyah zeytin, yetecek kadar
Yağda mantar, yetecek kadar
Yeytinyağı, yetecek kadar

Pizza Capricciosa Nasıl Yapılır

Yumuşak bir hamur elde edinceye kadar un ve suyu yoğurun, sonra önce mayayı, sonra tuz ve zeytinyağını ekleyip yoğurmaya devam edin.

Hamuru 10 dakika dinlendirdikten sonra bir masanın üzerinde ters çevirip birkaç dakika daha yoğurun.

Hamuru yağlı bir kaseye koyun, ardından bir kapakla kapatmanız veya plastik bir örtüyle örtmeniz gerekir. 24 saat buzdolabında bekletin.

Ertesi gün, unlu bir yüzeyde, hamurun dış tarafında 2 cm yükseltilmiş bir kenar bırakmaya özen göstererek, istediğiniz şekle getirin.

Daha sonra domates sosunu hamurun üzerine yayın ve 250 °C fırında 10 dakika pişirin.

Pizzayı fırından alıp üzerine doğranmış mozzarella peyniri, jambon, mantar ve enginar ekleyin, ardından 10 dakika daha pişirin.

Servis yapmadan önce pizzanın üzerine zeytinyağı gezdirin.