Pizza Quattro Formaggi (İtalya)

Pizza quattro formaggi

Quattro formaggi, adından da anlaşılacağı gibi dört çeşit peynirin bir araya getirilmesiyle hazırlanan bir İtalyan pizzasıdır. Geleneksel olarak peynirler Mozzarella ve bölgeye bağlı olarak Gorgonzola, Fontina ve Parmigiano-Reggiano gibi diğer üç yerel peynir olmalıdır.

Mozzarella, pişme esnasında nemi sakladığı ve diğer peynirleri fırın ısısından kısmen koruduğu için kullanılan en temel peynirdir, kalan üç peynir türü ise kişisel tercih meselesidir. Diğer üç peynir için Pecorino, Ricotta, Stracchino, Robiola, Taleggio, Caciocavallo ve füme Provola kullanılabilir.

Mozzarella’nın yanı sıra, seri üretilen pizzalarda genellikle Parmesan, Romano, Asiago ve diğer İtalyan tarzı peynirler, bazen de Edam ve Emmental gibi İtalyan olmayan peynirler kullanır. Peynir seçimi rastgele değildir, kullanılacak peynirlerin tam veya yarım yağlı ve farklı tatlarda olması gerekmektedir.

İsteğe göre pizza, fesleğen ve domates ilavesiyle daha da zenginleştirilebilir. Peynirlerin kombinasyonu, pizzaya tüm dünyada peynir meraklıları tarafından sevilen alışılmadık, eşsiz bir lezzet verir.

Pizza Quattro Formaggi Tarifi

Pizza Quattro Formaggi İçin Gerekli Malzemeler

Hamur

300 g un (veya Manitoba veya çok amaçlı un)
170 ml ılık su
3 gr kuru ekmek mayası (veya 9 gr yaş maya)
8 gr arpa maltı veya bal
60 gr zeytinyağı
7gr ince tuz

Üst

50 gr mozzarella, doğranmış
50 g Gorgonzola, doğranmış
50 gr Fontina, iri rendelenmiş
50 g Grana Padano veya Parmiggiano-Reggiano, rendelenmiş
Karabiber

Pizza Quattro Formaggi Nasıl Yapılır

Unu ve kuru ekmek mayasını büyük bir kaseye ekleyin – karıştırın, böylece bira mayası un içinde eşit bir şekilde dağılmış olsun.

Bu arada maltı ılık suda eritin, zeytinyağı, tuz ve unla birlikte kaseye ekleyin.

Pürüzsüz bir hamur elde edene kadar elle yoğurun.

Hamuru yağlanmış bir kaseye koyun, ardından streç filmle örtün ve 3-4 saat veya üç katına çıkana kadar ılık bir yerde saklayın.

Kabardıktan sonra, hamuru ikiye bölün, her bir yarısını bir top halinde şekillendirin, unlu bir yüzeyde disklere yuvarlayın, ardından her birini yapışmaz bir tepsiye koyun ve bir saat daha kabarmalarına izin verin.

Bir saat geçtikten sonra pizzanın tabanına dört peynir ve karabiber serpin.

250 °C fırında, ızgara seçeneği açıkken, pizzanın kenarları altın rengi olana ve altı kuruyana kadar 15 dakika pişirin.

Piştikten sonra hemen servis edin.

Pişirme İpuçları

Hamur: Mükemmel kıvamı elde etmek için, hamuru hazırlarken, gerekirse ilave etmek için biraz fazla un ve su bulundurun.

Peynir: Sadece mozzarella ve ricotta sosunu yapabilir veya pecorino ve stracchino peyniri veya gorgonzola gibi farklı peynir çeşitleri kullanabilirsiniz. İsviçre peyniri inanılmaz erime özelliklerine sahiptir, bu nedenle Gruyère veya İtalya dışında üretilen diğer uygun peynirleri de kullanabilirsiniz.