Grilled Pizza (Amerika)

Grilled Pizza

Bu pizza çeşidi, açılmış hamurun sıcak kömür ızgarasının üzerinde pişirilir.

Sonuç olarak, isli bir tada sahip çıtır, havadar, iyi kızarmış bir pizza olur. Kişisel tercihlere göre ızgara pizza hemen hemen her malzemeyle doldurulabilir. Providence, Rhode Island’da ızgara pizzanın doğum yerinin Al Forno olduğuna inanılıyor.

Grilled Pizza Tarifi

Grilled Pizza İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

Hamur için:

500 gram un (tipik olarak “00” tipi İtalyan unu kullanılır)
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı şeker
2 tatlı kaşığı aktif kuru maya
300 ml ılık su
2 yemek kaşığı zeytinyağı

Üst Malzemeler:

400 ml domates sosu (taze veya konserve)
200 gram rendelenmiş mozzarella peyniri
İsteğe bağlı: doğranmış pepperoni, dilimlenmiş mantar, dilimlenmiş yeşil biber, doğranmış soğan, dilimlenmiş siyah zeytin vb.
Taze fesleğen yaprakları
Zeytinyağı
Tuz ve karabiber

Grilled Pizza Nasıl Yapılır

Pizza hamuru için, büyük bir karıştırma kabına unu ekleyin. Orta kısmına bir çukur açın ve şeker, tuz, maya, ılık su ve zeytinyağı ekleyin.

Tüm malzemeleri karıştırın ve bir hamur oluşturun. Yoğurma işlemine devam edin (el veya hamur karıştırıcı ile) hamur pürüzsüz ve esnek olana kadar, yaklaşık 10 dakika.

Hamuru hafifçe yağlanmış bir kaba koyun ve üzerini bir bezle örtün. Hamurun hacmi iki katına çıkana kadar yaklaşık 1-2 saat boyunca sıcak bir yerde bekletin.

Mangalı veya ızgarayı ısınmaya başlatın.

Mayalanan hamuru dört eşit parçaya ayırın. Her birini yuvarlayın ve pizzanın istediğiniz boyutunda açın.

Izgarayı yağlayın ve hamuru ızgaraya yerleştirin. Hamuru her iki tarafı da hafifçe kızarana kadar pişirin (yaklaşık 2-3 dakika her bir tarafı için).

Pişirilen hamurları ızgaradan çıkarın ve kenara alın.

Hamurların üzerine domates sosunu eşit bir şekilde yayın. Ardından rendelenmiş mozzarella peynirini ve isteğe bağlı olarak diğer malzemeleri (pepperoni, mantar, yeşil biber, soğan, siyah zeytin vb.) ekleyin.

Pizzaları ızgara ızgaraya geri koyun ve ızgara üzerindeki indirek ısıda peynirin erimesini sağlayana kadar yaklaşık 5-7 dakika pişirin.

Pişirme işlemi tamamlandığında pizzaları ızgaradan çıkarın. Üzerine taze fesleğen yaprakları serpin. Son olarak, biraz zeytinyağı gezdirin ve tuz, karabiber ile tatlandırın.

Pizzaları dilimleyin ve sıcak servis yapın.