Tantuni (Türkiye)

Tantuni

Tantuni, Türk baharatları ve otlar ile tatlandırılmış, genellikle soğan ve domates ile pişirilen ince dilimlenmiş sığır etinden oluşan, Mersin’den gelen geleneksel bir sokak yemeğidir. Mersin Tantunisi Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiş ve coğrafi işaret almıştır. Kombinasyon özel tasarım tantuni tavalarında pişirilir. Bazıları, yemeğin adının, et ve baharatların tencerenin kenarından ortasına getirildiğinde çıkardıkları sese atıfta bulunduğuna inanıyor.

Bugün tüketilen tantuni iki çeşit etle yapılır. Sadece et içeren dürüme biftek, hem et hem de kuyruk yağı içeren dürüme ise tantuni denir. Bu fark özellikle tantunicilerde öğün ısmarlarken önem kazanmaktadır. Ayrıca son dönemlerde yoğurtlu tantuni de satışa sunulmaktadır.

Çok küçük kuşbaşı doğranmış et haşlanır. Sac kızdırılarak yağ ve toz biber eklenir. Önceden haşlanmış et bu yağda çevrilir. Pişirme sırasında saca arada bir su eklenir. Amaç, hem sacın sıcaklığını kontrol etmek, hem de tantuninin sarılacağı ekmeği yumuşatmak için buhar sağlamaktır.

Pişen et sumaklı ve maydanozlu soğan piyazı, domates ve çeşitli baharatlar ile ekmek arası ya da dürüm yapılır. Genelde kullanılan çeşitler somun, açık ekmek ve lavaştır. Limon ve acı biber turşusu ile servis edilir.

Tantuni ustadan ustaya çok değişiklik gösterir. Tantuniye eklenen baharatlar ve otlar, malzemenin dürüm ya da somun içindeki katmanlaması, buhar ve yağ oranı, pişme süresi, saca toz biber yanında katılan diğer malzemeler bu değişikliklerden sadece birkaçıdır.

2014 yılında Mersin’de Tantuni Festivali düzenlenmiş ancak yaşanan izdiham ve çıkan olaylar nedeniyle tekrarı olmamıştır.