Dom Rodrigo (Portekiz)

Dom Rodrigo

Dom Rodrigo, geleneksel olarak 18. yüzyıldan beri yapıldığı Algarve bölgesi ile ilişkilendirilen bir Portekiz tatlısıdır. İnce yumurta ipliklerinden oluşan geleneksel bir şekerleme ürünü olan yumurta sarısı, şeker, öğütülmüş badem, tarçın ve fios de ovos karışımı ile hazırlanır.

Yumurta sarısı ve bademlerin yapışkan karışımı, düzgünce fios de ovos içine yerleştirilir ve tüm kombinasyon, küçük bir piramit şeklinde şekillendirilmiş renkli folyoya sarılır. Diğer Portekiz tatlılarına benzer şekilde, Dom Rodrigos’un da geleneksel bir tatlı olarak ortaya çıktığına inanılıyor.

Bazıları bunun Convento das Bernardas veya Piedade’den (Tavira’da) geldiğini söylüyor ve adı Rodrigo olan zengin bir aileden gelen yerel bir dindar adamın adını taşıyor.

Dom Rodrigo Tarifi

Dom Rodrigo İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

125 gr fios de ovos (yumurta iplikleri) Tarifi aşağıdadır.
2 yumurta sarısı
30 gr öğütülmüş badem
50 ml şeker şurubu (20 ml su ve 100 gr şeker)
1 çay kaşığı tarçın

Dom Rodrigo Nasıl Yapılır

Yumurtaları, bademleri, şeker şurubunu ve tarçını orta boy bir tencereye ekleyin, ardından sürekli karıştırarak kısık ateşte koyulaşana kadar pişirin.

Ardından, badem karışımını yeni bir kaseye aktarın ve bir sonraki adıma geçmeden önce soğumasını bekleyin.

Avucunuzun içine bir avuç yumurta ipliği koyun, az miktarda badem karışımını üstüne koyun ve yumurta ipliklerini etrafına sarın. Dört topla sonuçlanmalısın.

Dışı kızarıncaya kadar topları şeker şurubunda kızartın. Alternatif olarak, bu adımı atlayabilir ve olduğu gibi bırakabilirsiniz.

Her topu, yağlı kağıtla kaplı bir kare alüminyum folyoya yerleştirin ve ardından folyoyu bir piramidi andıracak şekilde sarın.

Fios de Avos Tarifi

Fios de Avos İçin Gerekli Malzemeler / 300 gr

15 yumurta sarısı
660 gr şeker
1-2 bardak su
1 yemek kaşığı vanilya özü

Fios de Avos Nasıl Yapılır

Yumurta sarılarını beyazlardan ayırın ve sadece sarıları ince bir süzgeçten geçirerek berrak yumurta sarısını çıkarın. yumurta sarılarını plastik bir torbaya koyun ve ayırın. Şurup içinde pişirmeden hemen önce çok küçük bir delik açın.

Orta-yüksek ateşte büyük, düz bir tavada suyla şekeri karıştırarak ince bir şeker şurubu hazırlayın. Kaynatın ve orta-düşük seviyeye indirin. Vanilya özünü ekleyin. Yaklaşık 3 dakika şekerin tamamen erimesine izin verin. Vanilya özü yerine, şurubu tatlandırmak için çubuk tarçın veya başka baharatlar kullanılabilir (5 dakika kaynatın); ancak, sarıları şuruba damlatmaya başlamadan önce tarçın çubuğunu / baharatları çıkarın.

Yaklaşık 5 cm yükseklikten bir seferde sadece birkaç ipi düşürerek, sarıları yavaşça şeker şurubunun içine daireler halinde gezdirin. İplikler 13 cm veya daha uzun olmalıdır. Tamamen piştikten sonra (parti başına yaklaşık 1 dakika), parlak sarı altın rengine dönüşürler. Kevgir ile şeker şurubundan çıkarın ve orta ila büyük boy süzgeçe yerleştirin. Üzerlerine elinizle soğuk su serpin ve süzülmesine izin verin. Ardından, iki uzun kürdan ile birbirlerinden ayırın. Hava geçirmez bir kapta yağlı kağıtla kapatılırsa, fio de ovos veya yumurta iplikleri buzdolabında 3 güne veya dondurucuda 15 güne kadar saklanacaktır.

Fios de ovos, tuzlu veya tatlı yemekler için bir üst malzeme, bir eşlik veya dekoratif garnitür olarak kullanılabilir.