Cacioricotta Peyniri (İtalya)

Cacioricotta

Cacioricotta, peynir yapımının iki tekniğini birleştirerek üretilen cacio (yerel lehçede peynir anlamına gelir) ve taze ricotta arasında bir melezdir. Başlangıçta Apulian şehri Salento’dan gelen, günümüzde birçok güney İtalya bölgesinde – bölgeye bağlı olarak – keçi, koyun veya inek sütü kullanılarak üretilmektedir.

Genellikle süt 85-90 dereceye kadar ısıtılır, daha sonra peynir mayası eklenmeden önce 37 dereceye kadar soğumaya bırakılır, bu da hem sütün hem de peynir altı suyunun pıhtılaşmasına neden olur. Pıhtı daha sonra elle sıkılır, sepet şeklindeki kaplar kullanılarak küçük silindirler haline getirilir ve kurumaya bırakılır.

Sonuç, kurutulmuş ricotta’ya benzer yumuşak bir peynirdir ve iki veya üç ay olgunlaşırsa yarı sert ve saman sarısı olur. Taze yenir, kokulu, tuzlu ve hafif asidiktir. Eskitilmiş versiyon çok daha keskin hale gelir ve tipik olarak tek başına ya da ekmek ve bir bardak tam gövdeli kırmızı şarap eşliğinde servis edilir, ancak aynı zamanda makarna yemeklerinin üzerine rendelenir.