Monte Veronese (İtalya)

Monte Veronese

İtalya’nın kuzeyindeki Veneto bölgesinde, yani Verona eyaletinde geleneksel olarak üretilen Monte Veronese, inek sütünden yapılan yarı sert bir peynirdir. Uzun süredir süt sığırcılığı geleneğiyle tanınan bir coğrafi bölge olan Monti Lessini ve Monte Baldo dağlarının tipik bir ürünüdür.

Monte Veronese peyniri iki çeşitte mevcuttur. Monte Veronese Latte Intero, tam yağlı süt ile yapılır ve yaklaşık 30 gün olgunlaştırılır. Daha yumuşak bir dokuya ve taze süt ve kremayı anımsatan zarif ve tatlı bir tada sahiptir. Bu sofra peyniri en iyi meze olarak, pizzada veya sandviçlerde ve rose, köpüklü ve beyaz şaraplarla mükemmel şekilde eşleşir. Monte Veronese d’Allevo, yarı yağsız sütten yapılır ve en az 90 gün olgunlaştırılır.

Adaçayı gibi aromatik otlar ile belirgin bir olgun tereyağı aromasına ve tereyağından cevize kadar çok daha güçlü bir tada sahiptir. Daha fazla yaşlandıkça biraz baharatlı olma eğilimindedir. Monte Veronese d’Allevo, ızgara yapmak için daha uygundur ve genellikle geleneksel risotto ve makarna yemekleri hazırlamak için kullanılır.

Tam gövdeli ve hatta güçlendirilmiş şaraplarla iyi eşleşir.