Requeijão Serra da Estrela (Portekiz)

Requeijão Serra da Estrela

Serra da Estrela süzme peynir, Beira kıyılarında ve iç kesimlerinde yetiştirilen Churra Bordaleira ve Mondegueira ırklarından pastörize edilmemiş koyun sütünün ısıtılması ve kesilmesi ile elde edilen bir süt ürünüdür. Isıtıldıktan sonra süte peynir mayası ilave edilerek kesilir ve ayrıldığında hemen süzülerek parşömen kağıdı içine paketlenir. Serra da Estrela süzme peynirinin dokusu kremsiden taneliye kadar değişir.

Beyazdır ve içine konulduğu kabın şeklini alır, hafif ve hoş bir tada ve aromaya sahiptir. Serra da Estrela peynirinin tarihi iyi belgelenmiştir. Geçmişte peynir, en eski ambalaj biçiminde paketlenmişti – lahana yapraklarına sarılmış ve hasır sepetlerde taşınmıştır.

Nakliye sırasında kolayca bozulacağı için uzun süre yerli bir ürün olarak kaldı. Bugün, bu peynir ülke çapında popülerdir ve birçok geleneksel yemeğin yanında ve bölgesel hamur işleri, pudingler ve keklerde temel bir bileşen olarak oldukça değerlidir.

Tuz ve karabiber serpilerek veya bal, kuruyemiş veya geleneksel abóbora de doce (tatlı balkabağı reçelleri) ile karıştırılmış tatlı olarak taze olarak yenir.