Noord-Hollandse Gouda (Hollanda)

Noord-Hollandse Gouda

Noord-Hollandse Gouda, yaşına bağlı olarak hafif veya yoğun olabilen aromatik ve hoş bir peynirdir. Çeşitleri arasında Graskaas, Jong, Jong belegen, Belegen, Extra belegen, Oud and Extra oud bulunur.

Peynir çeşidi ne kadar eski olursa, o kadar güçlü ve tuzlu hale gelir. Bu tip Gouda peyniri PDO statüsüne sahiptir ve %100 Kuzey Hollanda sütünden yapılır. Başlangıçta Güney Hollanda’daki Gouda kasabasında yapıldı, bu nedenle tescilli adının ‘North-Holland Gouda’ olması yanlış görünebilir.

Bununla birlikte, Kuzey Hollanda, Hollanda’da tanınmış mera arazisidir ve bu meralardan elde edilen süt peynir yapımında kullanıldığından, ürün uygun şekilde adlandırılmıştır. Noord-Hollandse Gouda, 1900’den beri fabrika koşullarında üretilmektedir.

Hoş tadı, özel kıvamı ve kuru, pürüzsüz kabuğu ile karakterizedir. Tatlılığıyla dikkat çekicidir ve diğer Gouda peynirlerinden daha az tuzludur, çünkü bakterilerin aşırı asit üretmesini önlemek için sürecin başlarında süt şekerlerinin bir kısmı çıkarılır.

Genç Gouda yumuşaktır, kremsi bir kaliteye sahiptir ve dilimleyici ile kesilmesi kolaydır, eski Gouda çeşitleri ise daha serttir ve genellikle güçlü bir bıçakla kesilir. Ayrıca Noord-Hollandse Gouda’nın oval ve daha küçük ‘Baby Gouda’ adı verilen özel bir versiyonu da vardır.

Genellikle kırmızı balmumu tabakasıyla kaplanır ve selofana sarılabilir.