Ricotta di Bufala Campana (İtalya)

Ricotta di Bufala Campana

Ricotta di Bufala Campana, Mediterranea Italiana manda ırkından elde edilen süt kullanılarak peynir yapımında elde edilen ‘ilk peynir altı suyunun’ (tatlı) işlenmesi ile elde edilen bir üründür. Üretim alanı Campania’daki Benevento, Caserta, Napoli ve Salerno illerinde; Lazio bölgesindeki Frosinone, Latina ve Roma eyaletleri; Apulia bölgesindeki Foggia Eyaleti ve Molise bölgesindeki Iserniadır.

XVI.Yüzyılda Güney İtalya’da bufaloların gelişinden bu yana, Ricotta di Bufala Campana ve Mozzarella di Bufala Campana’nın üretimi çok yakından bağlantılıdır. Ricotta di Bufala Campana, kremsi kıvamı, yumuşaklığı, rengi ve tatlı sütlü aromaları nedeniyle diğer ricotta peynirlerinden farklıdır.

Tadı karakteristik, taze ve hafif tatlıdır, aroma ise süt ve kremayı anımsatır. Tek başına yenebilir veya birçok tarifte ve doldurulmuş tabakta içerik olarak kullanılabilir. Ürün genellikle Napoliten mutfağından yerel tatlı ve tuzlu yemeklerin hazırlanmasında kullanılır. En ünlü tarifler arasında, tipik bir Paskalya pastası olan Pastiera Napoletana var.