Kraftkar Peyniri (Norveç)

Harika peynir dendiğinde akla gelen ilk ülke muhtemelen Norveç değil. Ancak, Norveçli üretici Tingvollost’un Kraftkar adlı mavi peyniri ile İspanya’nın San Sebastian kentinde düzenlenen 2016 Dünya Peynir Ödüllerinde ana ödülü ve dünyanın en iyi peyniri unvanını kazandığında bu durum değişebilir.

Yüzden fazla jüri, Kraftkar’ın şüphesiz şampiyon olduğu sonucuna varmadan önce 3.000’den fazla peyniri renk, doku ve lezzet gibi bir dizi niteliğe göre değerlendirdi. Bu mavi peynir, Torjulvågen köyünde bulunan aile çiftliğinden elde edilen inek sütünden üretilir.

İlk önce parçalanan mükemmel bir dokuya sahiptir ve sonra yumuşak bir kremsi görünüm elde edersiniz, bu arada küf güzel bir şekilde gelişir ve tüm gövdeye eşit olarak dağılır. Sağlamcıya çevrilen peynirin adı, efsanevi çiftçi Tore Nordbø’ya ve onun olağanüstü büyüklüğüne ve gücüne işaret ediyor.

Şirketin başkanı Gunnar Waagen, kendisine ödül verildiğinde, minnettarlığını ifade etti ve Tingvollost gibi küçük bir aile şirketi için bunun ne anlama geldiğini kabul ettiğinde tamamen şaşkına döndü. Tercihen kraker, ceviz, incir, meyve reçelleri ile ya da kendi başına yenebilir.