Toma Piemontese (İtalya)

Toma Piemontese

Toma Italiana olarak da bilinen inek sütünden yapılan bu pişmiş yarı sert peynir, İtalya’nın kuzeybatısındaki Piedmont bölgesindeki Aosta Vadisi’nde üretilir ve Roma İmparatorluğu’na kadar uzanan en eski İtalyan peynir çeşitlerinden biridir.

İtalyancada, Toma kelimesi belirli bir peynir yapım tarzına atfedilir ve çiftçinin kendisi tarafından yapılan peynir anlamına gelir. Üretilen Toma peynirinin iki ana çeşidi vardır; ilki tamamen tam yağlı sütten üretilirken, diğeri yağsız sütten yapılır.

Büyüklüğüne bağlı olarak, Toma d’Alpeggio dağ çeşidi için 20 ila 45 günlük, hatta 60 günlük bir süre için olgunlaştırılır. Olgunlaşma aşamasında peynirlere tuz serpilir, yıkanır ve sık sık döndürülür. Toma Piemontese çok zengin ve tereyağlı bir peynirdir, yumuşak soluk sarı renkli bir kabuğa sahiptir ve çoğu dağ peynirinin meşhur olduğu birçok özelliğe sahiptir: daha az olgunlaşmış versiyonlarda hafif tatlı ve hafif bir tat ve tam ve lezzetli bir tada sahiptir.

Tam yağlı çeşidi daha çok gnocchi, risotto ve makarna sosları için kullanılırken, yarı yağlı Toma en çok reçel ve balla veya patates ve kiş ile pişirilip fondülerde kullanılır. Yaşlanmış Toma, Dolcetto, Carema ve Barolo ile harika bir şekilde tamamlanırken, genç peynir açık beyaz şaraplarla daha iyi bir eşleşme sağlar.