Futomaki (Japonya)

Futomaki

Futomaki, büyük boyutu ve kullanılan malzemelerin sıkı dengesi ile karakterize edilen bir rulo suşi’dir. Rulolar genellikle farklı renklerde sebzelerle doldurulur ve genellikle deniz ürünleri içermez. Futomaki hem lezzetli hem de görsel olarak çekici olmalıdır ve içerikler görsel çekicilik ve lezzet açısından birbirlerine ne kadar iyi eşlik ettiklerine göre seçilir.

Yemeğin adı, yağlı rulo anlamına gelir, rulolar genellikle 4 santimetre ve daha büyük çaptadır ve üç bileşenden oluşur: dış katman olan nori deniz yosunu, suşi pirinci ve salatalık, havuç ve mantar gibi seçilmiş dolgular .

Futomaki, Kansai’de bir festival yemeği olarak doğmuştur ve yemeği yemenin en yaygın yolu, yemek çubuklarıyla soya sosuna batırarak veya olduğu gibi yemektir.

Futomaki Tarifi

Futomaki İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

Sushi pirinci: 2 su bardağı
Su: 2 su bardağı
Sushi sirkesi: 4 yemek kaşığı (veya 2 yemek kaşığı elma sirkesi, 2 yemek kaşığı şeker ve 1/2 çay kaşığı tuz karışımı)
Nori yosunu: 4 yaprak
Salatalık: 1 adet
Havuç: 1 adet
Avokado: 1 adet
Tamago (Japon omleti): 1 adet
Taze somon fileto: 200 gram (isteğe bağlı)
Soya sosu, wasabi ve taze zencefil: Servis için

Futomaki Nasıl Yapılır

Sushi pirincini soğuk suyla yıkayın ve suyunu süzün. Pirinç ve suyu bir tencereye ekleyin, kaynatın. Kaynadıktan sonra kısık ateşte 15 dakika daha pişirin. Sonra ocağı kapatıp, 10 dakika daha dinlendirin.

Dinlenen pirince sushi sirkesini ekleyin ve karıştırın. Pirincin oda sıcaklığına gelene kadar soğumasını bekleyin.

Salatalık, havuç ve avokadoyu uzun ve ince şeritler halinde kesin. Tamago ve somonu (kullanılıyorsa) da ince şeritler halinde kesin.

Bir sushi matınızın üzerine bir nori yosunu serin. Nori’nin üzerine sushi pirincini yayın, ancak bir kenarda 1 cm boşluk bırakın.

Pirincin üzerine salatalık, havuç, avokado, tamago ve somon şeritlerini yerleştirin.

Sushi matını kullanarak ruloyu sıkı bir şekilde sarın. Daha sonra keskin bir bıçakla dilimlere ayırın.

Soya sosu, wasabi ve taze zencefil ile birlikte servis yapın.

Afiyet olsun! Futomaki, genellikle diğer sushi türleriyle birlikte servis edilir ve bir yemek sırasında veya sonunda ağızda farklı bir tat bırakmak için yenir.