Gunkanmaki Sushi (Japonya)

Gunkanmaki

Gunkanmaki, oval şekle getirilip daha sonra nori yosunu ile sarılarak suşi pirincinden oluşan bir suşi çeşididir. Yemek, geleneksel olarak ikura (somon), kazunoko (tuzlu ringa balığı) veya uni (deniz kestanesi) gibi balık yumurtası içeren bir tepe ile tamamlanır.

Savaş gemisi olarak tercüme edilen gunkan ismi, bir savaş gemisini anımsatan oval şekilden etkilenmiştir. Gunkanmaki, 1941 yılında, Tokyo’nun Ginza bölgesinde yer alan ve o zamandan beri dünyanın en iyi suşi restoranlarından biri ünvanın alan küçük bir dükkan olan Kyubey’de doğdu.

Gunkanmaki Çeşitleri

Ikura Sushi

Ikura suşi, ikura – dolgun somon yumurtası küreleri olan bir tür gunkanmaki’nin yaygın adıdır. Ikura genellikle soya sosunda marine edilir ve suşi, nori deniz yosunu bir top suşi pirinci etrafına sarılarak birleştirilir. Kombinasyon daha sonra bir kaşık dolusu balık yumurtası ile doldurulur.

Tobiko gunkan maki

Tobiko gunkan maki, oval bir gemi (gunkan) şeklinde yapılan geleneksel bir Japon suşi türüdür. Gunkan’ın bu versiyonu, nori sarılı suşi pirincinin tepesi olarak tobiko veya uçan balık yumurtası ile yapılır. Tobiko, capelin yumurtasından (masago) daha büyüktür, ancak somon yumurtasından (ikura) daha küçüktür.

Uni gunkan maki

Uni gunkan maki, uzun bir gemi (gunkan) şeklinde yapılan geleneksel bir Japon suşi türüdür. Gunkan’ın bu versiyonu, nori sarılı suşi pirincinin tepesi olarak tek veya deniz kestanesi gonadları ile yapılır. Tatlar tatlı, zengin ve kremsidir, denizin notaları vardır.

Negitoro Gunkan Maki

Negitoro gunkan maki, uzun bir gemi (gunkan) şeklinde gelen geleneksel bir Japon suşi türüdür. Gunkan’ın bu versiyonu negitoro veya ince doğranmış çiğ yağlı ton balığı ve dilimlenmiş yeşil soğan ile yapılır. Negitoro, nori sarılı suşi pirinci için bir üst malzeme olarak kullanılır.

Wakame Gunkan Maki

Wakame gunkan maki, uzun bir gemi (gunkan) şeklinde gelen geleneksel bir Japon suşi türüdür. Gunkan’ın bu versiyonu, sağlığa çok sayıda faydası olan, yenilebilir kahverengi deniz yosunu olan wakame ile yapılmıştır. Deniz yosunu, nori sarılı suşi pirincinin tepesi olarak kullanılır.