Inarizushi (Japonya)

Inarizushi

Inarizushi, kokulu suşi pirinci ile doldurulmuş çiğneme gerektiren tofu ceplerinden oluşan benzersiz bir suşi çeşididir. İçi boş ürünler oluşturmak için kızartılmış tofu derileri olan aburaage, pirinci bir arada tutan kaplar olarak kullanılır. Tadı hafiftir, genellikle kokulu dashi, mirin ve soya sosu karışımında kaynatılırlar, bu da onların tüm tatları emmelerini sağlar.

Tofu ceplerinin içindeki dolgu genellikle havuç, shiitake mantarı, kavrulmuş susam tohumu veya nori parçaları gibi birçok farklı bileşenle yükseltilebilen sade suşi pirinci kullanır, ancak diğer suşilerde bulunan ortak unsur olan çiğ balıkları asla kullanmaz.

Pirinç, tofu ceplerinin ortasına yerleştirilir ve genellikle tamamen kapalıdır. Daha dekoratif biçimlerde, pirinç, lezzetli dolguyu sergilemek için yalnızca kısmen kapatılır. Inarizushi’nin aslen 19. yüzyılda hazırlandığına ve icadının genellikle birçok tapınağın önünde atıştırmalık olarak satıldığı Toyokawa ile ilişkilendirildiğine inanılıyor.

Rahatlığı ve karmaşık tatlı, tuzlu ve ekşi tatları nedeniyle inarizushi Japonya’da oldukça popülerdir. Genellikle paket yemek veya süpermarkette hızlı atıştırmalık olarak satılır.