Inarizushi (Japonya)

Inarizushi

Inarizushi, kokulu suşi pirinci ile doldurulmuş çiğneme gerektiren tofu ceplerinden oluşan benzersiz bir suşi çeşididir. İçi boş ürünler oluşturmak için kızartılmış tofu derileri olan aburaage, pirinci bir arada tutan kaplar olarak kullanılır. Tadı hafiftir, genellikle kokulu dashi, mirin ve soya sosu karışımında kaynatılırlar, bu da onların tüm tatları emmelerini sağlar.

Tofu ceplerinin içindeki dolgu genellikle havuç, shiitake mantarı, kavrulmuş susam tohumu veya nori parçaları gibi birçok farklı bileşenle yükseltilebilen sade suşi pirinci kullanır, ancak diğer suşilerde bulunan ortak unsur olan çiğ balıkları asla kullanmaz.

Pirinç, tofu ceplerinin ortasına yerleştirilir ve genellikle tamamen kapalıdır. Daha dekoratif biçimlerde, pirinç, lezzetli dolguyu sergilemek için yalnızca kısmen kapatılır. Inarizushi’nin aslen 19. yüzyılda hazırlandığına ve icadının genellikle birçok tapınağın önünde atıştırmalık olarak satıldığı Toyokawa ile ilişkilendirildiğine inanılıyor.

Rahatlığı ve karmaşık tatlı, tuzlu ve ekşi tatları nedeniyle inarizushi Japonya’da oldukça popülerdir. Genellikle paket yemek veya süpermarkette hızlı atıştırmalık olarak satılır.

Inarizushi Tarifi

Inarizushi İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

Sushi pirinci: 2 su bardağı
Su: 2 su bardağı
Sushi sirkesi: 4 yemek kaşığı (veya 2 yemek kaşığı elma sirkesi, 2 yemek kaşığı şeker ve 1/2 çay kaşığı tuz karışımı)
İnari-age (kızartılmış tofu poşetleri): 16 adet (genellikle konserve veya ambalajlı olarak Asya marketlerinde bulabilirsiniz)
Sıcak su: 1 su bardağı
Şeker: 1 yemek kaşığı
Soya sosu: 1 yemek kaşığı
Tuz: 1 çay kaşığı

Inarizushi Nasıl Yapılır

Sushi pirincini soğuk suyla yıkayın ve suyunu süzün. Pirinç ve suyu bir tencereye ekleyin, kaynatın. Kaynadıktan sonra kısık ateşte 15 dakika daha pişirin. Sonra ocağı kapatıp, 10 dakika daha dinlendirin.

Dinlenen pirince sushi sirkesini ekleyin ve karıştırın. Pirincin oda sıcaklığına gelene kadar soğumasını bekleyin.

Inari-age’yi, sıcak suyla karıştırılmış şeker, soya sosu ve tuz karışımında 15 dakika kadar bekletin. Daha sonra inari-age’yi süzün ve fazla suyunu sıkarak çıkarın.

Her bir inari-age poşetini açın ve içine sushi pirincini doldurun.

İnari-age’yi dikkatlice kapatın ve servis tabağına yerleştirin.

İsteğe bağlı olarak taze yeşillikler veya turşu ile servis yapabilirsiniz.

Not: İnari-age genellikle tatlıdır, bu yüzden Inarizushi de tatlı ve tuzlunun dengeli bir karışımı olarak bilinir.