Oshizushi (Japonya)

Oshizushi

Oshizushi, kendine özgü dikdörtgen şekli ile ayırt edilen benzersiz bir suşi çeşidinin adıdır. Preslenmiş veya kutu suşi olarak da bilinen bu suşi, çerçeve görevi gören uzun dikdörtgen bir ahşap alet olan oshibako ile yapılır.

Çeşitli deniz ürünleri malzemeleri ve çeşnilerle doldurulur, oshibako’ya düzgün bir şekilde yerleştirilir, sonra sıkıştırılır ve daha sonra ısırık büyüklüğünde parçalara kesilen ve servis edilen sağlam bir suşi bloğu oluşturur. Başlangıçta isim, balığın fermente pirincin yanında benzer kaplara yerleştirildiği eski bir koruma yöntemini ifade etmek için kullanılıyordu.

Zamanla, sirke pirincinin gelişmesiyle birlikte yöntem, bugün bildiğimiz sofistike oshizushi’yi yaratmak için Osaka’da mükemmelleştirildi. Geleneksel olarak, yılanbalığı veya uskumru gibi marine edilmiş veya ızgara deniz ürünü malzemeleri kullanır, ancak çiğ balık kullanan çeşitler de oldukça yaygındır.

Benzersiz hazırlama yöntemi, oshizushi’nin birçok katmandan oluşabilen veya her bir parçanın üzerinde ayrıntılı ve kapsamlı kreasyonlara sahip olabilen olağanüstü karmaşık versiyonlarının oluşturulmasına izin verir. Günümüzde hala çok sayıda suşi restoranında yaygın olarak bulunduğu Osaka bölgesi ile ilişkilidir.

Kendine özgü şekli nedeniyle, oshizushi kolayca taşınabilir ve paket servis olarak sunulan en uygun suşi çeşitlerinden biri haline gelmiştir.