Oshizushi (Japonya)

Oshizushi

Oshizushi, kendine özgü dikdörtgen şekli ile ayırt edilen benzersiz bir suşi çeşidinin adıdır. Preslenmiş veya kutu suşi olarak da bilinen bu suşi, çerçeve görevi gören uzun dikdörtgen bir ahşap alet olan oshibako ile yapılır.

Çeşitli deniz ürünleri malzemeleri ve çeşnilerle doldurulur, oshibako’ya düzgün bir şekilde yerleştirilir, sonra sıkıştırılır ve daha sonra ısırık büyüklüğünde parçalara kesilen ve servis edilen sağlam bir suşi bloğu oluşturur. Başlangıçta isim, balığın fermente pirincin yanında benzer kaplara yerleştirildiği eski bir koruma yöntemini ifade etmek için kullanılıyordu.

Zamanla, sirke pirincinin gelişmesiyle birlikte yöntem, bugün bildiğimiz sofistike oshizushi’yi yaratmak için Osaka’da mükemmelleştirildi. Geleneksel olarak, yılanbalığı veya uskumru gibi marine edilmiş veya ızgara deniz ürünü malzemeleri kullanır, ancak çiğ balık kullanan çeşitler de oldukça yaygındır.

Benzersiz hazırlama yöntemi, oshizushi’nin birçok katmandan oluşabilen veya her bir parçanın üzerinde ayrıntılı ve kapsamlı kreasyonlara sahip olabilen olağanüstü karmaşık versiyonlarının oluşturulmasına izin verir. Günümüzde hala çok sayıda suşi restoranında yaygın olarak bulunduğu Osaka bölgesi ile ilişkilidir.

Kendine özgü şekli nedeniyle, oshizushi kolayca taşınabilir ve paket servis olarak sunulan en uygun suşi çeşitlerinden biri haline gelmiştir.

Oshizushi Tarifi

Oshizushi İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

2 su bardağı sushi pirinci
1/4 su bardağı sushi sirkesi
4 adet konbu deniz yosunu yaprağı
2 adet taze uskumru filetosu
Soya sosu ve wasabi, servis için

Oshizushi Nasıl Yapılır

Sushi pirincini yıkayın ve suyu süzün. Pirinci bir tencereye koyun ve üzerine 2 fincan su ekleyin. Kaynamaya başladıktan sonra, kapağı kapatın ve kısık ateşte 20 dakika boyunca pişirin. Ardından, ocaktan alın ve 10 dakika boyunca dinlendirin.

Sushi sirkesini sıcak pirince ekleyin ve karıştırın. Pirinci soğuması için bekletin.

Uskumru filetolarını ince şeritler halinde kesin.

Sushi kalıbının altına bir konbu yaprağı yerleştirin. Üstüne bir katman pirinç ekleyin ve eşit bir şekilde yayın.

Pirincin üzerine bir katman uskumru ekleyin, ardından bir başka katman pirinç ekleyin.

Sushi kalıbının kapağını kapatın ve hafifçe bastırın. Bunu, sushi’nin formunu alması için 2-3 saat boyunca buzdolabında bekletin.

Buzdolabından çıkarın ve dilimleyin. Soya sosu ve wasabi ile servis yapın. Afiyet olsun!

Not: Çiğ balıkla çalışırken dikkatli olun ve her zaman taze malzemeler kullanın. Balıkla uğraşırken her zaman temiz bir çalışma alanı ve temiz elleriniz olduğundan emin olun. Bu tarifte uskumru kullandık, ancak diğer balık türlerini veya sebzeleri de deneyebilirsiniz.