Sushi Nedir (Japonya)

Sushi

Sushi (Suşi), Japonya’nın en ünlü mutfak temsilcisidir, tipik olarak pirinç ve kuru bir deniz yosunu tabakasının içine sarılmış dolgularla yapılır. Bununla birlikte, suşi terimi aslında sayısız farklı bileşenle ve birçok form ve sunumda yapılabilen çok çeşitli alt çeşitleri kapsayan bir şemsiye terimdir.

Yemek yanlış bir şekilde çiğ balıkla eşanlamlı hale gelse de, her tür suşinin ana malzemesi sadece sirkeli pirinçtir. Başlangıçta, suşi yalnızca balıkları korumanın bir yöntemiydi – ilk olarak Güneydoğu Asya’da geliştirildi, ancak 8. yüzyılda Japonya’ya ulaştı.

Zamanla, yemek yavaşça dönüştü ve 19. yüzyılda bugün bildiğimiz suşi icat edildi. Beyaz veya kahverengi olabilen pirincin yanı sıra, diğer malzemeler arasında çiğ veya pişmiş olabilen deniz ürünleri, et ve sebzeler bulunur.

Orijinal suşi türü olarak adlandırılan nigirizushi, muhtemelen dünya çapında bilinen en popüler suşi türüdür, genellikle ısırık büyüklüğünde silindirik parçalar en çok nori-kuru deniz yosunu tabakasına sarılır.

Suşi yemek çubukları veya parmaklarla yenebilir ve tipik olarak bir tabakta veya dip soslar için bölmeli (genellikle soya sosu) bir bento kutusunda servis edilir. Suşinin dünya çapındaki popülaritesi nedeniyle, yemeğin birçok çeşidi Japonya dışında gelişmiştir.