Chutney Sos Nedir (Hindistan)

Chutney

Hindistan’ın ulusal çeşnileri olan lezzetli chutney (Hint turşusu) olmadan hiçbir yemek tamamlanmış sayılmaz. Bu taze ev yapımı lezzetler, küçük parçalar halinde kesilmiş, daha sonra kimyon, kakule, demirhindi, zencefil ve zerdeçal gibi çeşitli baharatlarla özenle tatlandırılmış salamura veya haşlanmış meyve ve sebzelerden oluşur.

Genellikle küçük, yuvarlak kaselerde servis edilir ve ana yemekle birlikte tüketilir. Chutney’in rolü damak tadınızı serinletmek ve sofraya daha fazla tat ve renk getirmektir. Çoğu aile, ev yapımı turşularından büyük gurur duyar; evleri, güneşte pencere kenarlarında olgunlaşmak üzere bırakılan kavanoz sıralarıyla dekore edilmiştir.

Birden fazla chutney servis etmek yaygındır, bu nedenle bir yemek genellikle misafirlerine servis ettiği chutney sayısına ve çeşitliliğine göre değerlendirilir. Nane chutney, geleneksel olarak samosa ile yenen ve taze nane yaprakları, soğan, sarımsak ve limon suyundan oluşan en popüler çeşittir. Bir başka favori olan hindistancevizi chutney, rendelenmiş hindistan cevizi, zencefil, kari yaprağı, biber ve sarımsaktan oluşur.

Yeşil mango, domates, vişne, kişniş, yer fıstığı ve elma ile diğer chutney çeşitleri de aynı anda canlı renklerde, tatlı, baharatlı ve ekşi ile yapılabilir. Chutney adını, kelimenin tam anlamıyla “iyi yalamak” anlamına gelen Sanskritçe bir kelime olan chatni’nin Anglicized bir versiyonundan almıştır ve bunu deneyen herkes için ismine uygun olduğu açıktır.

Chutney Sos Çeşitleri

Garlic Chutney

Tomato Chutney

Mint Chutney

Apple Chutney

Coconut Chutney

Mango Chutney

Onion Chutney

Green Chutney

Cranberry Chutney

Tamarind Chutney

Chilli Chutney

Coriander Chutney

Ginger Chutney

Peanut Chutney

Red Chutney

Bell Pepper Chutney

Beetroot Chutney

Gooseberry Chutney

Puli İnji

Orange Chutney

Carrot Chutney

Papaya Chutney

Cucumber Chutney

Eggplant Chutney

Avocado Chutney

Almond Chutney