Lutenica (Bulgaristan)

Lutenica

Bir kavanoz lutenica veya lyutenitsa, hemen hemen her Bulgar ve Kuzey Makedon evinde bulunan temel gıda maddelerinden biridir. Ezme ile chutney arasında bir yerde bulunan bu meşhur lezzet, kırmızı biber, pul biber, domates, soğan, tuz, şeker ve yağ ile yapılır.

Biber kavrulur ve büyük parçalar halinde kesilir. Daha sonra, doğru kıvamı elde edene kadar diğer malzemelerle yağ ve su içinde kızartılır ve kaynatılır. Lyutenitsa, geleneksel olarak ekmek, kraker veya kızarmış ekmek eşliğinde ezilerek tüketilir.

Yanında da et yemekleri, özellikle ızgara et ve köfte ile birlikte servis ediliyor. Bölgeye ve kişisel tercihe bağlı olarak, malzemeler ve kıvamı biraz değişebilir. Lyutenitsa ve diğer benzer yemekler genellikle Balkanlar’da bulunur; ancak bu tat otantik bir Bulgar ürünü olarak kabul edildi.

Ülkede ilk ortaya çıktığında izini sürmek zor olsa da, bu ulusal favorinin seri üretimi 1950’lerde başladı. Bugün dükkanlardan satın alınabilir ve çoğu geleneksel restoranda servis edilir. Bununla birlikte, sebzelerin zirveye ulaştığı yaz sonunda hazırlanan ev yapımı çeşit, hala nihai versiyon olarak kabul edilmektedir.