American Pancake (Amerika)

American Pancakes

American pancake, yumurta, un, süt ve kabartma tozundan oluşan kalın bir hamurdan yapılır. Hamura ek olarak, elma, çilek ve yaban mersini gibi meyveler veya çikolata parçacıkları eklenebilir. Servis edildiğinde, genellikle üst üste istiflenir ve ardından tereyağı, akçaağaç şurubu, meyve reçeli, bal, kremşanti veya fıstık ezmesi gibi çeşitli malzemelerle doldurulur.
American pancake genellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da kahvaltıda servis edilir ve bazen kızarmış yumurta, pastırma veya sosis eşlik eder. Amerika’da birkaç çeşit pancake vardır ve en popülerleri johnnycakes (kızarmış mısır unu ile yapılır) ve silver dollar pancakedir. (normal kreplerden daha küçüktür).
Başlangıçta, krepler güneşin simgesiydi ve onları ilk önce öğütülmüş mısır unundan yapan ve daha sonra sıcak kayalarda pişirilen Yerli Amerikalıların erken dini ritüellerinde önemli bir rol oynar.
Krepler, Neolitik dönem kadar erken benzer yemekler var olduğu için gerçekten eski bir yemektir. Romalılar onlara “başka bir tatlı” anlamına gelen alita dolicia adını verdiler, ancak bugün bildiğimiz gibi krepleri yaratanlar Ortaçağ Avrupalılarıydı.
Amerika Birleşik Devletleri’nde yerli Amerikan Narragansett halkının da nokehick adı verilen pancake versiyonları vardı, bu da “yumuşak” anlamına geliyordu çünkü hamur çok yumuşaktı ve ellerle şekillendiriliyordu. Daha 1607’de yerleşimciler bunlara Indian cakes adını verirken, Hollandalılar buckwheat cakes denilen panekoeken versiyonunu yaparlardı. İngiliz yerleşimciler sadece kendi krep versiyonlarını getirmekle kalmadı, aynı zamanda krep servis etmenin geleneksel olduğu Lent’in başlamasından bir gün önce Shrove Tuesday günü kutlama geleneğini de getirdiler. 19.yüzyılda New Englandlılar normal kreplerden daha kalın olan flapjack’ler yarattılar. Öte yandan, Rhode Island yapımı johhnycakes, özellikle popüler bir versiyondu, mayasızdı ve mısır unu ile yapılırdı.
Pancake terimi bir Amerikan buluşu değildir ve 1870’lere kadar yaygın olarak kullanılmamıştır.

American Pancake Tarifi

American Pancake İçin Gerekli Malzemeler

220 gr çok amaçlı un
2 orta boy yumurta
50 gr eritilmiş tereyağı
275 ml süt
50 gr toz şeker
1 çay kaşığı saf vanilya özütü
1/2 çay kaşığı tuz
3 çay kaşığı kabartma tozu
Bal
Sızma zeytinyağı

American Pancake Nasıl Yapılır

Geniş bir kapta yumurtaları soluk ve köpüklü hale gelene kadar şekerle çırpın. Bu arada tereyağını eritin ve oda sıcaklığına gelene kadar bekleyin, ardından yumurtalara ekleyin ve çırpın. Sonra vanilya ve sütü ekleyin ve karıştırın.

Ayrı bir büyük kapta ince gözlü süzgeçten un, kabartma tozu ve tuzu eleyin, ardından yumurta karışımına ekleyin. İyice karışana kadar karıştırın.

Bir tavayı orta-yüksek ateşte ısıtın, ardından bir kağıt bezle yağlayın. Bir kepçe kullanarak, hamuru tavaya istenen boyutta gruplar halinde dökün. Yüzeyde kabarcıklar belirdiğinde çevirin ve ikinci taraf da altın kahverengi olana kadar pişirin.

Bir tabağa aktarın ve kalan hamur ile önceki adımı tekrarlayın. İdeal olarak, toplamda sekiz ila on krep yapmalısıız.

Servis yapmak için birkaç krep koyun ve üzerine tereyağı ve balla doldurun. Sıcak servis yapın.

Pişirme İpuçları

Yöntem: Tipik olarak, krep hamurunu yapmak için kuru olanlara ıslak malzemeler eklemeniz gerekir, aksi halde düz krepler elde edersiniz. Ayrıca aynı nedenle homojen bir hamur elde etmeye çalışmayın. Topaklı bir hamur mükemmel derecede iyidir. Şeflerin kreplerini daha kabarık hale getirmek için kullandıkları bir diğer numara da yumurta beyazlarını ayrı ayrı çırpmak ve ardından bunları hamurun içine katlamaktır. Hamuru hazırladıktan sonra hemen kullanın çünkü ne kadar çok beklerseniz, kreplerinizin dokusunu etkileyecek daha fazla hava kaybedilir.

Ek Malzemeler: Yaban mersini veya çikolata parçaları gibi herhangi bir ilave malzeme eklemenin en iyi yolu, onları tavaya koyduktan hemen sonra kreplerin üzerine serpmektir. Ayrıca sade unu yulaf ezmesi veya mısır unu ile birleştirerek deneyebilirsiniz.

Servis: Amerikan pancake her zaman üst üste servis edilir, ideal olarak porsiyon başına dörtten fazla krep olmaz. Geleneksel olarak tereyağı ve akçaağaç şurubu ile gezdirilirler, ancak seçenekler sınırsızdır, ister tatlı ister tuzlu olsun, tercih ettiğiniz herhangi bir sos kullanın. Her durumda, krepler tipik olarak bir fincan kahve ile eşleştirilir.