Churros (İspanya)

Churros

Uzun, gevrek ve yoğun kokulu churros, şekerle kaplanmış derin yağda kızartılmış mayalı hamurundan oluşur. Bazı insanlar şeker ve yağın insan vücudu üzerindeki tehlikeli etkileri konusunda diğerlerini uyararak bu tatlıyı tüketmeye karşı çıksa da tüm dünyada tatlının popülaritesi azalmıyor gibi görünüyor.

Başlangıçta, İspanyol çobanlar tarafından açık ateşte bir tavada kolayca pişirebilen bir yemek olarak icat edildi, bugün bu alışılmadık şekilde şekillendirilmiş, tarçınlı şeker serpilmiş çubuklar, en çok İspanya ve Latin Amerika’da, güçlü bir fincan kahve eşliğinde sıcak bir kahvaltı yemeği olarak yenir.

Karakteristik şekli, hamurun plastik tüplerden basılarak diğer tarafta ince ve çıkıntılı çubuk gibi çıkması ile elde edilir. Churros bir Madrid spesiyalitesi olmasına rağmen, Sevilla’da bulunanlar da genellikle daha hafif ve daha hassas bir dokuda oldukları için sevilir.

Churro aslında Çin’in youtiao adlı tuzlu bir hamur kızartmasının uyarlamasıdır, Portekizli tüccarlar çok sevdikleri bu yemeği yerel zevklere uyacak şekilde daha fazla değiştirildiği İber yarımadasına getirdiler. Ancak, bu yeni yemeğin adı Portekizliler tarafından değil, bu çıtır çubuklarla koyunlarının boynuzları arasında bir benzerlik gören İspanyol çobanlar tarafından verildi. İspanyol fatihler daha sonra onları Latin Amerika’ya götürdüler ve oradan da İspanya’ya çikolata ve şeker getirerek churro’yu tuzlu bir atıştırmalıktan bir tatlıya dönüştürdüler. Churro’nun, 19. yüzyılın başında şehirde düzenlenen birçok sokak fuarının etkisiyle Madrid’de kahvaltının vazgeçilmezi haline geldiğine inanılıyor. 20. yüzyılın başında da sıcak çikolata ile churro’yu eşleştirmek olağan hale geldi.

Temel churro tarifi un, su, tuz ve yağdan başka bir şey değildir. Hazırlık hamurun yapılmasıyla başlar. Bir tencereye kaynar suya un eklenir ve hamur oluşana kadar karıştırılır. Soğuduktan sonra hamur, yıldız şeklinde bir ağızlık takılı churrera adı verilen özel bir sıkma torbasına yerleştirilir. Daha sonra hamur, uzun, düz çubuklar veya spiral veya bukleler halinde kızgın yağa atılır. Kızartma yapılırken tatlılar altın rengine döner ve bu noktada yağdan çıkartılıp, yağının süzülmesi için kağıt havluların üzerine yerleştirilir. Daha sonra küçük parçalar halinde kesilir, üzerine şeker serpilir ve henüz sıcakken servis edilir. Bu kızarmış hamur çubukları tipik olarak kahvaltıda yenir ve genellikle ya dulce de leche ya da kahve ve sütle eşleştirilir; bunların üçü de içmek için değil, batırma amaçlıdır. Çoğunlukla churreria adı verilen özel churros dükkanlarında satılır. Churros sadece İspanya’da değil, Latin Amerika’da ve Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı bölgelerinde de popülerdir. Sade olabilirler, çeşitli dolgulara sahip olabilirler veya farklı sırlarla kaplanabilirler. Bölgeye bağlı olarak, bu çıtır ikramlar farklı bir hazırlama yöntemine sahiptir ve çeşitli isimler altında anılır. Örneğin, porra daha büyük bir churro çeşididir ve maya veya kabartma tozu ile hazırlanırken, Cádiz, Grenada ve Málaga’ya özgü olan tejeringos geleneksel olarak halka şeklindedir.

Küba’da guava, Meksika’da dulce de leche ve Uruguay’da peynirle doldurulabilir. Çeşitleri ne olursa olsun, churros en az bir kez denenmesi gereken bir yiyecektir.

Churros Tarifi

Churros İçin Gerekli Malzemeler

1 büyük bardak beyaz un
1 büyük bardak su
1 çay kaşığı sıvı yağ
Bir tutam tuz
Zeytin yağı
Şeker

Churros Nasıl Yapılır

Büyük bir tencerede suyu tuz ve bir çorba kaşığı sıvı yağ ile kaynatın, ardından pürüzsüz, kalın bir kütleye sahip olana kadar hemen karıştırarak unu ekleyin.

Ateşten alın ve soğumaya bırakın, ardından yıldız şeklinde bir ağızlığı olan bir sıkma poşetine koyun.

Şekil verdiğiniz hamuru kızgın yağın içine atın ve altın rengini alana kadar kızartın.

Bir kağıt havlu üzerine koyun, üzerine şeker serpin ve henüz sıcakken servis yapın.

Pişirme ipuçları

Yöntem: Çöreklerinizin başarılı olması için, onları kızartırken yağınızı mümkün olduğunca sıcak tutmanız gerekir. Ayrıca, churros için hamur hazırlarken, her zaman topakları çıkarmak için önce unu eleyin. Ayrıca su ılık olmalı, asla sıcak olmamalıdır, aksi takdirde mayayı etkisiz hale getirirsiniz. Churrera’nız yoksa, pasta poşeti veya plastik poşet kullanın.

Varyasyonlar: Temel churro tuz, su ve undan başka bir şey olmadan yapılır; ancak, temel tarifin birçok çeşidi vardır. Kakao veya tarçın aromalı hamurdan yapılan tatlılar var. Bazı tarifler süt, tereyağı ve yumurta gerektirir ve bazıları normal un yerine mısır unu kullanır.

Dolgular: Tipik olarak sade olmasına rağmen, churros ayrıca çikolata, dulce de leche veya krema dolgusuna sahip olabilir.

Kızartmalık Yağ: Tariflerin çoğu zeytinyağı gerektirir, ancak diğer bitkisel yağlar da nötr tadı olduğu sürece işe yarar.

Churros de Canela Tarifi

Churros de Canela İçin Gerekli Malzemeler

125 gram un
200 gram şeker
250 ml su
Sızma zeytinyağı
1 çay kaşığı tuz
Birkaç çay kaşığı tarçın

Churros de Canela Nasıl Yapılır

Un ve tarçını büyük bir kaseye eleyin ve topaklanmaları giderin.

Büyük bir tencerede su ve tuzu kaynatın, ardından un karışımını gruplar halinde sürekli karıştırarak ekleyin. Hamur tencerenin kenarlarına artık yapışmadığında ocaktan alın ve soğumaya bırakın.

Büyük bir tavayı zeytinyağıyla doldurun ve kızartma sıcaklığına kadar ısıtın. Hamuru bir pasta poşetine koyun ve istenen şekli kızgın yağa sıkın.

Churro her iki tarafta altın kahverengiye dönüştüğünde, süzülmesi için tavadan bir kağıt havlu üzerine çıkarın. Hamurunuz bitene kadar tekrarlayın. Churro’ları hala sıcakken servis edin.

Churros de Papas Tarifi

Churros de Papas için Gerekli Malzemeler

250 ml su
250 ml tam yağlı süt
125 gram un
125 gram patates püresi
Sızma zeytinyağı
Bir tutam tuz

Churros de Papas Nasıl Yapılır

Unu geniş bir kaseye eleyin ve patates püresini ekleyin.

Büyük bir tencerede su, süt, tuz ve birkaç damla zeytinyağı karışımını kaynatın.

Kaynadıktan sonra, un ve patates püresi karışımını ekleyin ve pürüzsüz, homojen bir hamur elde edene kadar sürekli karıştırın. Hamurun oda sıcaklığına soğumasına izin verin.

Soğutulmuş hamurla bir hamur işi poşetini doldurun ve kızgın zeytinyağına bastırın. Tatlıları istediğiniz şekilde şekillendirin ve her iki tarafı da altın rengi kahverengi olana kadar kızartın.

İşiniz bittiğinde, süzülmesi için bir kağıt havlu üzerine koyun ve sıcakken servis yapın.

Churros de Maíz Tarifi

Churros de Maíz İçin Gerekli Malzemeler

375 gram mısır unu
250 ml tam yağlı süt
Sızma zeytinyağı
Biraz tuz

Churros de Maíz Nasıl Yapılır

Büyük bir kaseye süt ve tuz ekleyin, ardından her eklemeden sonra iyice karıştırarak, gruplar halinde mısır ununu ekleyin.

Elde edilen kütle ile bir hamur işi torbasını doldurun ve kızartmak için bir tavada zeytinyağı ısıtın.

Yağ ısındıktan sonra, hangi şekli tercih ederseniz edin tatlıları yağa sıkın.

Altın rengi olana kadar her iki taraftan kızartın, ardından süzmek için kağıt havluların üzerine koyun. Sıcak İspanyol çikolatasının yanında sıcak servis yapın.

Porras Tarifi

Porras İçin Gerekli Malzemeler

300 gr un
5 gr kuru ekmek mayası
10 gr ince tuz
300 gr su
Kızartma yağı

Porras Nasıl Yapılır

Büyük bir kapta un, tuz ve mayayı karıştırın, ardından su ekleyin ve karıştırın. Streç filmle ile örtün ve 45 dakika dinlendirin.

Hamuru bir pasta poşetine koyun. Yağı kızdırın, ardından küçük tekerlekleri doğrudan yağa atın.

Kızarana kadar her iki taraftan kızartın, ardından süzülmesi için kağıt havlulara aktarın.

Parçalara ayırın ve sıcak servis yapın.

Filled Porras Tarifi / Dolgulu Porras

Filled Porras İçin Gerekli Malzemeler

1 su bardağı süt
1 su bardağı su
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı tereyağı
2 bardak un
Sıvı yağ
Şeker
Çikolata, krema veya dulce de leche, doldurma için

Filled Porras Nasıl Yapılır

Büyük bir tencerede sütü, suyu, tuzu ve tereyağını ısıtın. Karışım kaynamaya başladığında, ısıyı düşürün, ardından unu ekleyin ve homojen bir kütle elde edene kadar çabucak karıştırın. Oda sıcaklığına soğumaya bırakın.

Kütleyi büyük bir ağızlığı olan bir hamur işi poşetine yerleştirin. Düz çubukları doğrudan sıcak yağa sıkın ve her iki tarafı da altın olana kadar kızartın. Her porrayı süzmek ve şeker serpmek için kağıt havluların üzerine yerleştirin.

Porraları doldurmak için, dar bir ağızlığı olan bir hamur işi poşetinin içine çikolata, krema veya dulce de leche olarak seçtiğiniz bir dolgu koyun. Porranın bir tarafını delin, poşetin ucunu içeri sokun ve istenen miktarda dolguyu sıkın.

Tejeringos Tarifi

Tejeringos İçin Gerekli Malzemeler

500 gram un
600 ml ılık su (en fazla 45°C)
25 gr ekmek mayası
1 yemek kaşığı tuz
Kızartma için ayçiçek yağı veya zeytinyağı

Tejeringos Nasıl Yapılır

Büyük bir kapta un ve mayayı karıştırın, ardından sürekli karıştırarak ılık suyu azar azar ekleyin. Hamur oluştuktan sonra, bir çorba kaşığı tuz ekleyin ve karıştırın. Bir havluyla örtün ve hamuru 20 dakika dinlendirin.

Geniş, derin bir tavayı yağla doldurun ve sıcak olana kadar ısıtın, ardından hamuru bir pasta poşetine koyun.

Hamuru daire şeklinde doğrudan kızgın yağa sıkın. Altın kahverengi olana kadar her iki tarafta kızartın, ardından süzülmesi için kağıt havlulara aktarın.

Sıcak çikolatanın yanında sıcak servis yapın.