Pinđur, Pindjur (Makedonya)

Pinđur

Pinđur (pindjur), Balkan mutfağından ve Makedonya, Sırbistan, Bulgaristan, Hırvatistan, Arnavutluk ve Bosna Hersek gibi ülkelerden gelen geleneksel bir mezedir. Közlenmiş kırmızı dolmalık biber, domates, patlıcan, sarımsak, yağ ve tuz karışımı ile yapılır.

Pinđur, ajvar‘a çok benzer, ancak pinđur’un lezzetleri biraz daha hafiftir. Doku ile ilgili olarak pinđur ajvar’dan biraz daha incedir. Geleneksel olarak, bu lezzet, malzemelerin ahşap bir kasede ezilmesiyle hazırlanır.

Pindur Tarifi

Pindur İçin Gerekli Malzemeler

2 kg yeşil biber
1 kilo domates
1 patlıcan (büyük)
3-4 diş sarımsak
Zeytinyağı
Tuz

Pindur Nasıl Yapılır

Biberleri pişirin ve plastik bir torbaya koyun. Neredeyse soğuduktan sonra, soyun ve tohumlarını çıkarın. Koyu yeşil biber seçerseniz, pindjur biraz daha koyu olacaktır. Kırmızı biber de kullanabilirsiniz.

Domatesleri yumuşatmak için birkaç dakika kaynatın ve ardından soyun. Parçalara ayırın ve sıvı neredeyse bitene kadar bir tencerede pişirin. Biraz sulu bırakın, domatesler tamamen kuru olmamalıdır.

Patlıcanı güçlü bir ateşte pişirin ve parçalara ayırın.

Soyulmuş biberleri, domatesleri ve közlenmiş patlıcanı kısa süre içinde blenderdan geçirin. Karıştırdıktan sonra karışımın içinde küçük biber parçaları görmelisiniz..

Ezilmiş sarımsağı, tuzu ve yağı ekleyin. Sıcak yağ ekleyebilirsiniz.

Birkaç tane soğuk pişmiş ve doğranmış biber ekleyebilirsiniz.