Gaufre, Waffle (Belçika)

Gaufre

Lezzetli ve hoş kokulu waffle, Belçika’nın en ünlü mutfak markasıdır. Kalın hamur veya ince hamurdan yapılan kekler, her pastanın üstünde ve altında alışılmadık bir damalı desen oluşturan özel olarak tasarlanmış bir waffle demirinde pişirilir.

Belçika’da, bu ulusal tatlının iki farklı çeşidi vardır: hafif Brüksel waffle‘ı ve daha yoğun Liege waffle’ı. Temel ayrım hamurdadır: Brüksel waffle hamuru ince ve akıcı iken, Liege çeşidi, pürüzlü kenarları ve yoğun dokusu olan kalın, börek benzeri bir hamurla yapılır. Bununla birlikte, bu ayrım yalnızca Belçika’da tanınırken, dünyanın her yerinde, bu popüler tatlı sadece Belçika waffle’ı olarak bilinir. Orta Çağ’dan beri Belçika mutfağında waffle’lar bulunsa da ve başlangıçta arpa ve yulaf karışımı ile yapılsa da, 1964’te New York’ta düzenlenen World’s Fair’de meşhur olmuştur.

Modern waffle versiyonunun mucidi Maurice Vermersch, waffle’ları Amerikan vatandaşlarına sunmaya karar verdi ve büyük ilgi gördü. O zamandan beri waffle, geleneksel Amerikan yemeklerinde yaygın bir kahvaltı malzemesi haline geldi. Bununla birlikte, Belçika’da waffle’lar sokak yemeği olarak kabul edilir – neredeyse her zaman hareket halindeyken elle yenir.

Genellikle sade veya pudra şekeri serpilerek servis edilir, ancak modern versiyonları kremşanti ve çikolatadan karamele veya dilimlenmiş meyvelere kadar her şeyle doldurulabilir.

Özellikle Belçika’da popüler olan gofret veya waffle, mayalı hamur veya hamurla hazırlanan ve daha sonra birkaç dokulu tabak kullanılarak pişirilen bir Avrupa yemeğidir. Plakalar üzerindeki desen waffle’ın boyutlarını ve yüzey baskısını belirler. Flaman Gaufres veya Gauffres à la Flamande, yuvarlak veya düzensiz şekilli bir waffle çeşididir. Bazen üzerine şeker ve portakal çiçeği suyu eklense de sade olarak da tüketilebilir. Dikdörtgen şeklindeki Brüksel waffle’ları, daha büyük, daha derin ceplere sahip havadar ve gevrek bir waffle çeşididir. Kalın, köpüklü hamurları, şekersiz, çırpılmış yumurta akı ile yapılır. Brüksel waffle’ları meyve, tatlı krema veya sadece biraz pudra şekeri ile servis edilir. Yuvarlak Liège waffle’ları inci şekerinden yapılır, bu da yoğun, börek benzeri hamurlara engebeli bir his verir. Gaufres de Liège tatlı ve yapışkandır, bütün, ayrılmamış yumurtalarla yapılır ve gevrek karamelize inci şekeriyle kaplanır. Sade yenir, pudra şekeri serpilir veya biraz tarçın, reçel veya çikolata sosuyla servis edilir. Genel olarak waffle, un, maya, tereyağı, süt, yumurta ve biraz şekerle yapılır. Bira mayası genellikle Belçika waffle’ları hazırlanırken dahil edilir – günümüzde kuru maya, yaş türden daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Waffle hamurunu sıfırdan yapmanın yanı sıra, servis öncesi ısıtılması gereken önceden pişirilmiş ve dondurulmuş waffle’lar satın almak da mümkündür. Bu yaygın Belçika sokak yemeği seçeneği genellikle sıcak, sade veya pudra şekeri, taze meyve, dondurma, fıstık ezmesi, çırpılmış krema, çikolata ve doğranmış fındık dahil olmak üzere aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli tatlı soslarla servis edilir.

Gaufres à la Flamande Tarifi / Waffle Tarifi

Gaufres à la Flamande İçin Gerekli Malzemeler

15 gr taze bira mayası veya 1 gr hazır maya
125 g tam yağlı süt
125 gr un
1.25 gr tuz
7.5 gr beyaz şeker
2 gr portakal kabuğu rendesi
3 yumurta
125 gr eritilmiş tereyağı
1 büyük kaşık krem şanti

Gaufres à la Flamande Nasııl Yapılır

Orta büyüklükte bir kapta süt, un ve mayayı karıştırın ve karışımı 90 dakika kabarmaya bırakın.

Daha sonra tuz, şeker, portakal kabuğu rendesi, 1 tam yumurta ve 2 yumurta sarısını ekleyin ve karıştırın. Yağı yavaşça karışımla birleştirin.

2 yumurta akını yumuşak zirvelere kadar çırpın. Yumurta beyazlarını ve çırpılmış kremayı hamurun içine katlayın. Hamurun hacmini ikiye katlayana kadar yaklaşık 2 saat yükselmesine izin verin.

191 °C’de 3 dakika pişirin. Servis yapmadan önce üzerine ince şeker serpin.

Gaufre de Liège Tarifi

Gaufre de Liège İçin Gerekli Malzemeler

1 kg beyaz un
75 gr taze maya
500 ml yarım yağlı süt
4 paket vanilya
2 yumurta
500 gr margarin veya yumuşatılmış tereyağı
50 gr bal
10 gr tuz
Tarçın veya toz vanilya
3 gr bikarbonat soda
600 gr inci şekeri

Gaufre de Liège Nasıl Yapılır

Mayayı seyreltmek için az miktarda ılık süt kullanın. Mayalı hamur yapmak için 800 gr un, 500 ml süt, vanilya, tam yumurta ve seyreltilmiş mayayı karıştırın. Oda sıcaklığında 15 dakika kabarmaya bırakın.

Yumuşatılmış tereyağı veya margarin, 200 gr un, tarçın veya vanilya, bal, tuz ve bikarbonat sodayı hamurun içine ekleyin. Karışımı yoğurduktan sonra pürüzsüz hamurun 10 dakika daha kabarmasına izin verin.

Hamuru inci şekerine katlayın ve 90 ila 140 g’lık parçalara bölün (waffle ızgarasının büyüklüğünü dikkate alarak). Waffle’ları önceden ısıtılmış waffle ızgarasında pişirin.

Brussels Waffles Tarifi

Brussels Waffles İçin Gerekli Malzemeler

500 gr un
25 g maya
200 gr eritilmiş tereyağı veya margarin
Yarım litre süt
Yarım litre su
4 yumurta
Vanilya özü
5 gr / tutam tuz

Brussels Waffles Nasıl Yapılır

Mayayı çözmek için yaklaşıl 100 gr ılık su kullanın. Sert tepeler oluşana kadar yumurta beyazlarını çırpın.

Ortasında küçük bir delik açarak unu bir kaseye eleyin. Çözünmüş mayayı çukura dökün ve biraz un ile karıştırın. Ilık sütü ve yumurta sarılarını ekleyin.

Teker teker eritilmiş tereyağı, çırpılmış yumurta beyazı, vanilya ve biraz tuz ekleyin. Hamuru iki katına çıkıncaya kadar sıcak bir yerde dinlendirin.

Waffle’ları bir waffle ızgarası kullanarak pişirin. İsterseniz biraz sos ekleyin.