Appam (Hindistan)

Appam

Appam, pirinç unu ve hindistancevizi sütünden oluşan bir hamurdan yapılan, kase şeklinde popüler bir Hint krepidir. Tipik olarak kahvaltı veya akşam yemeği için tüketilen appam, en çok Tamil Nadu, Sri Lanka ve Kerala’da popülerdir; burada kültürel olarak Nasraniler adlı Suriyeli Hıristiyanlar bir taş üzerinde appam pişirir.

Amerikalı bir yemek yazarı ve tarihçisi olan Gil Marks’a göre, krep ilk olarak Hindistan’ın güney ucunda ortaya çıktı. Appam’ın tarihi hakkında pek bir şey bilinmese de bazıları bunun Hindistan’daki Yahudi topluluklarından kaynaklandığını iddia ediyor.

Bugün geleneksel olarak hindistan cevizi sütü köri gibi baharatlı çeşnilerle servis edilmektedir. Krepler, buharda pişmiş yumurta, chutney, balık, et ve sebzeler gibi çeşitli malzemelerle doldurulabilir. Appam, çoğunlukla atıştırmalık olarak tüketilen popüler bir sokak yemeği ürünüdür.

Tatlı çeşitleri genellikle özel, bayram günlerinde hazırlanır.

Appam Tarifi

Appam İçin Gerekli Malzemeler

1 kilo haşlanmış pirinç
4 su bardağı su
Gerektiği kadar tuz
1 çay kaşığı kuru maya
2 su bardağı rendelenmiş hindistan cevizi
1 çay kaşığı şeker

Appam Nasıl Yapılır

Büyük bir kase alın ve 1 kilo pirinci yaklaşık 5 saat içinde bekletin ve ardından kasedeki suyu boşaltın.

Pirinçler ıslandıktan sonra orta ateşe düdüklü tencereye koyun ve 2 buçuk su bardağı su ile birlikte ıslattığınız pirinci ilave edin. Kapağı kapatın ve basınçla pişirin. Piştikten sonra buharın kendi kendine çıkmasını sağlayın ve kapağı açın.

Şimdi bir blender alın ve pişmiş pirinç ve rendelenmiş hindistan cevizi karışımı hazırlayın. Daha sonra bir kaba alıp şeker, kuru maya, tuz ve suyu ekleyin. Karışımı yarım saat kenarda bırakın. Yarım saat sonra her iki karışımı da iyice karıştırın ve birleştirin. Hamuru yaklaşık 8-9 saat mayalanmaya bırakın, Appam hamurunuz hazır olacaktır.

Orta ateşe bir tava koyun ve karışımı içine yayın. Şimdi tavayı bir kapakla kapatın ve 3-4 dakika ısıtın, ardından alevi düşük seviyeye indirin. Appam piştikten sonra, köri seçiminiz ile tadını çıkarın.

Appams şüphesiz en iyi Güney Hindistan kahvaltılarından biridir. Bu tarif çok basit ve kolay gibi görünse de yemek pişirirken dikkat etmeniz gereken birkaç şey var.

1. Hamur, pachari gibi en kaliteli pirinç kullanılarak yapılmalıdır.

2. Pirinci en az 8-10 saat veya gece boyunca fermente ettiğinizden emin olun.

3. Evinizde maya yoksa hindistan cevizi suyunu fermantasyon amaçlı kullanabilirsiniz.

4. Appam’ı yumuşak ve lezzetli hale getirdiğinden, hamur için pişmiş pirinç kullanılmıştır.