Banitsa Nedir, Banitsa Tarifi (Bulgaristan)

Banitsa, basit ve klasik versiyon için yumurta, yoğurt, siren ve beyaz peynirlerin bir karışımı ile tereyağlı yufka tabakalarının katmanlandırılmasıyla yapılan geleneksel bir Bulgar böreğidir. Klasik peynir dolgusunun yanı sıra, tuzlu veya tatlı sayısız farklı dolgu ile yapılabilir.

Özellikle zelnik gibi sebze dolgulu olanlar popülerdir. Zelnik, ıspanak, ısırgan otu, maydanoz ve lahana gibi yapraklı yeşilliklerle, praznik pırasa ile yapılırken, luchnik soğanla doldurulmuş bir tür banitsa’dır.

Banitsa’nın tatlı versiyonları söz konusu olduğunda, süt, yumurta, şeker ve vanilya karışımı ile hamur işlerinin ıslatılmasıyla yapılan balkabağı, elma dolgulu çeşit, shtrudel veya mlecna banitsa ile yapılan tikvenik vardır. Bulgarlar bazen banitsanın içine uğurlu takılar, madeni paralar veya üzerlerinde dileklerin yazılı olduğu kağıt parçalar koyarlar, bu özellikle yılbaşında popüler olan bir uygulamadır.

Börek tipik olarak yanında yoğurt veya boza bulunan bir kahvaltı tabağı olarak servis edilir.

Banitsa Tarifi

Banitsa İçin Gerekli Malzemeler

16 yaprak yufka
2 bardak beyaz peynir
3 büyük yumurtalar
1 Çay kaşığı tuz
3⁄4 bir bardak tereyağı (erimiş)
1 bardak süt

Banitsa Nasıl Yapılır

Fırını 175 dereceye önceden ısıtın, fırın tepsisinin içine ve yan taraflarına eritilmiş tereyağı sürün.

Bir kapta tuz, peynir ve süt ve yumurtayı karıştırın.

5 adet yufkayı tereyağlı kalıba koyun ve üzerine eritilmiş tereyağı sürün. Ayrıca bir seferde bir yaprak koyabilir ve ayrı ayrı yağlayabilirsiniz.

Yufka yapraklarını kaplayacak kadar karışımdan dökün ve üzerine 3 yaprak daha koyun.

İşlemi tekrarlamaya devam edin: 3 yaprak koyun ve üzerlerini iyice yağladığınızdan emin olun, ardından karışımın tamamı bitene kadar karışımla kaplayın ve ardından en az 2 yaprakla kapatın. Banitsa piştikten sonra çok sertleşmeye meyilli oldukları için üst tabakaları yağlamamayı tercih edebilirsiniz.

25-35 dakika ya da altın rengi olana kadar pişirin.

Banitsa piştikten sonra üzerini havluyla ya da tencerenin kapağıyla kapatın ve kesmeden ya da servis yapmadan önce soğumaya bırakın. Üzerini örtmek, buharın yufkaları yumuşatmasına neden olur.