Burek (Bosna Hersek)

Burek

Burek, çeşitli tuzlu dolgularla doldurulmuş yufka hamur katmanlarından oluşur. Türk kökenine rağmen, bu yemek Bosna ulusal mutfağının gururlu bir mücevherine dönüşmüştür. Yerli halkın çoğu sadece kıymalı burekin burek olarak adlandırılabileceğini iddia etse de aynı yemek diğer dolgularda da görülüyor ve bu diğer çeşitler farklı isimlerle biliniyor: sirnica (süzme peynir), zeljanica (ıspanak) ve krompiruša (patates).

Burek, spiral şekle getirilir ve bu tür genellikle fırınlarda bulunurken, geleneksel restoranlar genellikle servis yapmadan önce çeyrek dilimlere haline getirir. Yemek Balkanlar’da çok popülerdir, ancak Bosna Hersek kültüründeki önemi ile kıyaslanamaz. Bosna Hersek kültüründe İyi burek yapan kadınların evlenme çağına geldiği ile ilgili atasözleri vardır.

Burek Tarifi

Burek İçin Gerekli Malzemeler

1 kilo yağsız dana kıyma
1 yemek kaşığı öğütülmüş yenibahar
1 yemek kaşığı kırmızı biber
Tuz ve taze çekilmiş karabiber
1 patates, ince doğranmış
1 soğan, doğranmış
1 paket yufka (yarım kilo kadar)
¼ su bardağı eritilmiş tereyağı

Burek Nasıl Yapılır

Bir fırını 200 dereceye önceden ısıtın.

Orta ateşte büyük bir yapışmaz tavada kıymayı, 5 ila 7 dakika kavurun. Yağ boşaltın; yenibahar, kırmızı biber, tuz ve karabiberi karıştırın. Sığır eti büyük bir kaseye aktarın ve patates ve soğanı karıştırın.

Yufka hamurunu açın ve 2 yaprağı bir çalışma yüzeyine aktarın. Kıyma karışımının 1/8’ini yufkanın uzun bir kenarından aşağıya doğru kaşıkla. Hamuru rulo haline getirin. Ruloyu spiral şekle getirin (salyangoz şekli). Ruloyu yağlanmamış bir fırın tepsisine yerleştirin, eritilmiş tereyağı ile fırçalayın. Bitmiş ruloları açılmamaları için birbirinin bitişik koyarak tekrarlayın.

Burek’i önceden ısıtılmış fırında altın kahverengi olana kadar 20 ila 30 dakika pişirin.