Nasi Goreng (Endonezya)

Nasi goreng

Nasi goreng’e genellikle kızarmış pilavın Endonezya versiyonu olarak bilinir. Endonezya’nın ulusal yemeği olarak kabul edilmekle birlikte, Malezya ve Singapur’da da yaygın olarak yenir. Endonezya’da pirinç kızartma geleneğinin, iki ülke arasındaki ticaretin gelişmeye başlamasıyla Çin kültüründen geldiğine inanılıyor.

Endonezyalılar, yiyecek israf etmenin günah olduğu inancına dayanan Çin geleneğini benimsedi ve kısa süre sonra, diğer birçok kızarmış pilav versiyonu gibi, nasi goreng yaratıldı. Pratik bir ihtiyaçtan geliştirildiği için genellikle kahvaltıda yenir ve bir önceki günden kalan pilavla yapılır.

Önceden pişirilmiş pirinç genellikle az miktarda yağda kızartılır, ardından arpacık soğanı, sarımsak, kırmızı biber veya zencefil ile baharatlanır. Endonezya usulü kızarmış pilav, tatlı soya sosunun cömertçe kullanılmasıyla ayırt edilir ve bu nedenle, diğer kızarmış pilav çeşitlerinden daha derin ve daha baharatlı bir tada sahiptir.

Nasi goreng, genellikle yumurta ile servis edilir. Genellikle pilava karıştırılır veya kızartılıp ve yanında servis edilir.

Nasi Goreng Tarifi

Nasi Goreng İçin Gerekli Malzemeler

250 gr artık pilav
5 gr kızarmış terasi (karides ezmesi)
1 yumurta
30 gr sıvı yağ
1 arpacık soğanı
1 sarımsak
1 kırmızı biber, tohumlu
5 gr hurma şekeri
20-25 gr kecap manis (tatlı soya sosu)

Nasi Goreng Nasıl Yapılır

Kalan pirinçteki öbekleri kırarak başlayın. Bir wok içinde terasi hamurunu kısık ateşte kızartın, böylece küçük granüller halinde kurur ve aromatik hale gelir. İyice pişmesi için bir yumurta kızartın ve bir kenara koyun.

Tatlandırıcı yapmak için, kızarmış terasi ezmesi, arpacık soğanı, sarımsak ve kırmızı biberi bir havanda veya bir mutfak robotunda karıştırın. Kenara koyun.

Tavaya yağ ekleyin ve ısıtın. İlk önce, tatlandırıcı macunu karıştırıp kızartın. Sonra pirinci ekleyip iyice karıştırın. Son olarak, kecap manis ve hurma şekerini ekleyin ve birleşene kadar karıştırın.

Nasi goreng’i servis tabağına alın ve üstüne kızarmış yumurta koyun. Karidesli kraker, marul, dilimlenmiş domates ve salatalık ile servis yapın.

Pişirme İpuçları

Pilav: Nasi goreng’i hazırlarken her zaman artık pilav kullanın çünkü daha kurudur ve bu nedenle kızartma sırasında tavaya veya wok’a yapışmaz. Taze pişirilmiş pilav, daha fazla yağ emmeye meyillidir ve bu da yemeği çok yağlı hale getirir. Mümkünse, daha az yapışkan olan uzun taneli çeşitleri tercih edin. Pirinç tanelerini kızartmadan önce parmaklarınızla veya bir çatalla ayırın – bu şekilde daha fazla lezzet emecek ve topak yapmayacaktır.

Kecap Manis: Kecap manis veya ketjap manis, birçok Endonezya yemeklerinde önemli bir bileşen olan tatlı bir soya sosudur. Pekmez kadar kalın, koyu renkli ve hurma şekeri nedeniyle tatlıdır. Kecap manis, normal soya sosu ve esmer şeker, hurma şekeri veya bal karışımı ile ikame edilebilir. Çabuk karamelleşme eğiliminde olduğu için pişirmenin son aşamalarında ekleyin.

Terasi: Bu keskin macun, kurutulmuş veya fermente edilmiş karidesten yapılır ve idareli kullanılmalıdır. Çoğu tarif, terasi hamurunu nasi goreng’e eklemeden önce bir wokta kızartmayı önerir. Acı biber, sarımsak ve arpacık gibi diğer bileşenlerle tatlandırıcı bir hamur haline getirilebilir veya kızartma sırasında ayrı olarak eklenebilir.

Yumurta: Nasi goreng’e yumurtaları dahil etmenin üç yolu vardır. Yumurtaları sarı tarafı yukarıda olacak şekilde kızartın veya omlet yapıp pilavın üzerine servis edin. Alternatif olarak, yumurtaları çırpın ve pirinçle birlikte kızartın.

Et ve Balık: Artık etler nasi goreng için harika bir ektir. Küçük parçalar halinde kesin veya doğrayın ve pilavla birlikte ısıtın. Deniz ürünleri söz konusu olduğunda, nasi goreng genellikle taze karides veya ikan asin (tuzlu kuru balık) ile hazırlanır. Et ve deniz ürünlerini karıştırmak alışılmadık bir şey değildir – tavuk ve karides kombinasyonu en popüler olanları arasındadır. Keçi etli Nasi goreng, Jakarta’nın merkezinde popülerdir, çocuklar ise sosisli çeşitlerini daha çok severler.

Servis: Nasi goreng, çok çeşitli garnitürlerle servis edilebilir. Taze salatalık ve domates dilimleri hem bir dekorasyon hem de ferahlatıcıdtır. Krupuk veya kerupuk derin yağda kızartılmış karides krakerleridir. Bawang goreng (kızarmış arpacık soğanı) tabağın üstüne serpilir ve biraz çıtırlık verir. Son olarak acar denilen çeşitli turşu sebzeleri ve sambal olarak bilinen acı biber sosu yanında servis edilebilir.