Pain Perdu (Fransa)

Pain Perdu

Fransız tostu adı verilen ünlü kahvaltı yemeğinin erken bir versiyonu olarak kabul edilen pain perdu, eski, bayat ekmeğe dayanan basit bir Fransız yemeğidir. Bu yemek için bayat ekmeğin kullanılması, Fransızca’da kayıp ekmek veya boşa harcanan ekmek anlamına gelen adıyla önerilmektedir.

Pain perdu yapmak için, kabukları çıkarılmış bayat ekmek dilimleri, erimiş tereyağında kızartılmadan önce bir yumurta-süt karışımına batırılır ve güzel renklenip gevrek hale gelir. Pain perdu adlı bir yemek tarifi yaklaşık 1430 yılına dayanan eski bir İngiliz yemek kitabında bulunmuştur.

Bu versiyon, ekmek dilimlerini çırpılmış yumurtalara daldırmayı, ardından tereyağında kızartmayı ve son olarak kızarmış dilimlerin üstüne şeker koymayı gerektirir. Martha Washington’un Aşçılık Kitabı’na göre, pain perdu İngilizler tarafından erken dönemde benimsendi ve bu nedenle yemek tarifi neredeyse tüm İngilizce yemek kitaplarında yer aldı.

18. yüzyıldan kalma başka bir versiyon, çırpılmış yumurta, krema, şarap (Kese), şeker ve hindistan cevizi kombinasyonunda kabuklu ekmek dilimlerinin ıslatılmasını önermektedir. Islatılan ekmek dilimleri daha sonra tereyağında kızartılır ve şeker, tereyağı ve Sac ile yapılan bir sosla yenirdi.