Pão de Queijo, Pão de Queijo Tarifi (Brezilya)

Pão de queijo

Kelimenin tam anlamıyla peynirli ekmeğe çevrilen pão de queijo’nun kökenleri, manyok bitkisinin kalıntısını kullanmaya başladıklarında, Afrikalı kölelerin mutfak icatlarına dayanıyor. İnce beyaz bir toz veya nişasta toplar halinde yuvarlanıp ve pişirildi.

O zamanlar peynir eklenmedi, bu yüzden sadece nişasta pişirildi, ancak 19. yüzyılın sonunda, köleliğin sona ermesiyle, diğer yiyecekler ilk kez Afro-Brezilyalıların kullanımına sunulmaya başladı. Brezilya’nın süt ürünleri merkezi olan Minas Gerais eyaletinde nişastalı toplara peynir ve süt eklenmeye başlandı ve pão de queijo oluşturuldu.

Bugün, aynı zamanda kuzey Arjantin’de de yaygın olarak tüketilen, çok sayıda kafede, atıştırmalık büfesinde ve pastanede satılan popüler bir Brezilya atıştırmalık veya kahvaltı yemeğidir.

Pão de Queijo Tarifi

Pão de Queijo İçin Gerekli Malzemeler

1 büyük yumurta, oda sıcaklığı
1/3 su bardağı sızma zeytinyağı
2/3 su bardağı süt
1,5 su bardağı (170 gram) tapyoka unu
1/2 su bardağı rendelenmiş peynir,
1 çay kaşığı tuz

Pão de Queijo Nasıl Yapılır

Fırını 200 °C’ye ısıtın. Bir mini muffin kalıbının her çukurunun iç kısmına az miktarda zeytinyağı sürün.

Tüm malzemeleri bir karıştırıcıya koyun ve pürüzsüz olana kadar karıştırın. Her şeyin iyi karışması için bir spatula kullanmanız gerekebilir. Bu noktada hamuru buzdolabında bir haftaya kadar saklayabilirsiniz.

Hamuru hazırlanan mini muffin kalıbına dökün, tam tepesine değil; üstten yaklaşık yarım cm bırakın.

Fırında 200 °C’de 15-20 dakika, hepsi kabarık ve güzelce kızarana kadar pişirin. Fırından çıkarın ve bir raf üzerinde birkaç dakika soğumaya bırakın.

Sıcakken yiyin veya daha sonra tekrar ısıtmak için saklayın.

Brezilya peynirli ekmeğinin çok çiğnendiğini unutmayın, Japon mochi’sine çok benzer.