Chouquette (Fransa)

Chouquette

Şaşırtıcı derecede yumuşak ve son derece hafif olan chouquetler, sucre perlé (yanık inci şekeri) ile süslenmiş havadar pâte à choux pasta puflarıdır.

Chouquettes temelde profiterol hamurudur ve viyennoiseries veya daha doğrusu viennoises kategorisine girer. Bu Viyana tarzı unlu mamuller ülke çapındaki pastanelerde bulunur ve geleneksel olarak kahvaltıda ya da le goûter olarak bilinen öğleden sonra atıştırmalık olarak tüketilir.

Taze pişmiş chouquette bir fincan kahve veya çaya harika eşlik eder.

Chouquette Tarifi

Chouquette İçin Gerekli Malzemeler

1/2 su bardağı su, (117.5 mi)
1/4 su bardağı tuzsuz tereyağı (57 gram)
1/2 çay kaşığı şeker, (2 gram)
1/4 çay kaşığı tuz, (1 gram)
1/2 su bardağı çok amaçlı un, (62,5 gram)
2 yumurta
Üzeri için inci şekeri

Chouquette Nasıl Yapılır

Fırını 220 °C’ye önceden ısıtın. Küçük bir tencereye su, şeker, tuz ve tereyağını ekleyin. Tavayı orta ateşte koyun ve tereyağı eriyene kadar ısıtın. Tencereyi ocaktan alın.

Unu ekleyin, ardından un karışana kadar tahta kaşıkla karıştırın. Tencereyi orta-düşük ısıya geri getirin ve bir hamur oluşturmak için karıştırın. Pasta hamuru, tavadan kolayca çekildiğinde ve tavanın dibine veya yanlarına yapışmadığında hazırdır – yaklaşık 30 saniye ila 1 dakika.

Tencereyi ateşten alın. Yumurtaları teker teker ekleyin, her eklemeden sonra iyice karıştırın. Yumurtalar iyice karıştıktan sonra, hamuru yuvarlak uçlu veya hiç ucu olmayan bir hamur torbasına alın.

Silikon mat veya pişirme kağıdı ile kaplı bir fırın tepsisine, birbirinden biraz aralıklı olarak  3,5 cm tümsekler açın. Her bir tepenin üzerine yaklaşık 1/2 çay kaşığı inci şeker koyun.

220 °C’de 10 dakika pişirin, ardından fırının kapağını açmadan, derin bir altın rengi olana kadar ısıyı 20 ila 25 dakika daha 175 °C düşürün.